Życie bez pieluszki – odpieluchowanie niemowlaków

wpis w: Artykuły | 2

Czy życie bez pieluszki jest możliwe, jeśli chodzi o niemowlaka? Przeczytajcie cały artykuł, a poznacie odpowiedź na to pytanie!

Jak wygląda dzień noworodka? Wiadomo – je, śpi, załatwia swoje potrzeby fizjologiczne – w różnej kolejności i w różnych przedziałach czasowych. Oczywiście te czynności wykonujemy wszyscy – jesteśmy przecież żywymi istotami. Różnica polega na tym, że małym dzieciom trzeba we wszystkim praktycznie pomóc.życie bez pieluszki

Natura wyposażyła kobiety do produkowania najlepszego pokarmu dla urodzonego dziecka – mleka. Spać noworodka nie trzeba uczyć, natomiast niekiedy trzeba mu pomóc nauczyć się samodzielnego zasypiania. Czynności fizjologiczne nasza cywilizacja opakowała w pieluszki, od kilkudziesięciu lat w jednorazowe. A zastanawialiście się kiedyś, jak to było 1000 lat albo chociaż 100 lat temu?
Po urodzeniu pierwszej córki było dla mnie naturalne, że dzieciom trzeba zakładać pieluszki – nigdy nie pomyślałam, że można inaczej. Co prawda słyszałam od mojej mamy, czy teściowej, że one wysadzały swoje dzieci na nocnik, kiedy już siedziały stabilnie, bo kto męczył się przez 2-3 lata z pieluszkami tetrowymi? Wtedy przecież nie było takich udogodnień, jak dzisiejsze pralki automatyczne, nie mówiąc o pieluszkach jednorazowych. Ta świadomość była gdzieś z tyłu głowy, ale nie zgłębiałam się w ten temat, traktowałam to raczej jako znak tamtych czasów.życie bez pieluszki
Moje spojrzenie na pieluszki zmieniło się pod wpływem jednego krótkiego wywiadu w telewizji śniadaniowej, kiedy starsza córka miała pół roku. Zobaczyłam Kingę Cherek – autorkę książki “Pożegnanie z pieluszkami”, która opowiadała, że czystości można uczyć już od pierwszych dni życia.
Tak się zdarzyło, że wprowadzałam wtedy również córce pierwsze posiłki stałe – marchewkę, która niestety sprawiła, że córeczka miała problem z wypróżnieniem. Poszukałam więcej w Internecie na temat odpieluchowania, trafiłam na darmowego e-booka Kingi Cherek, zamówiłam książkę i poprosiłam męża, by kupił nocnik. I posadziłam ją – półrocznego niemowlaka – na nocnik. I co? Bez problemu udało jej się wypróżnić! Siedziała już stabilnie, więc nie bałam się, że zrobi sobie krzywdę na nocniku.życie bez pieluszki
Zaczęłam obserwować swoją córkę. Przypomniałam sobie, że potrafi całą noc przespać w suchej pieluszce, więc zaraz po przebudzeniu sadzałam ją na nocniku – zaczęła z niego korzystać jak starsze dziecko. Zaczęłam zauważać, że nawet po drzemce trze oczy, choć przecież się wyspała – i potraktowałam to jako znak do wsadzenia na nocnik. I to był strzał w 10!
Za każdym razem, kiedy tarła oczy, sadzałam ją na nocniku – i załatwiała tam swoje potrzeby fizjologiczne. Zanim przeczytałam całą książkę, dogadałyśmy się z córką w sprawie czynności fizjologicznych, ale książka ugruntowała mi moją wiedzę z e-booka oraz przekonała, że to jest jedna z najlepszych dróg, którą z córką chcę iść podążać.
Potem wszystko potoczyło się szybko – ja bezbłędnie odczytywałam znaki córki, ona z cierpliwością czekała na skorzystanie z nocnika. Po miesiącu naszej współpracy zrezygnowałam z zakładania pieluszki na dzień – nie było sensu, by męczyła się w sztucznej warstwie, skoro z niej nie korzystała. Po kolejnym miesiącu przestałam zakładać jej pieluszkę na noc, gdyż już wcześniej nie miała problemu w przesypianiu nocy bez wysikania. A karmiłam ją cały czas piersią, w nocy również!życie bez pieluszki
I tak 9-miesięczne dziecko pozbyło się pieluszki, więc życie bez pieluszki jest możliwe w przypadku niemowlaka. Oczywiście, zdarzały się sytuacje, że nie zauważyłam jej sygnału i posikała się w majtki. Ale uwierzcie mi – tych momentów było tak mało, że stawały się nieistotne. Wiem, że miałam duże ułatwienie przy starszej córce, bo sama mi dawała znać (tarcie oczek) i szybko się w tej kwestii dogadałyśmy. Ale nie jest to niemożliwe nawet, kiedy dziecko nie daje znaków – bo tak miałam z drugą córką.
Myślałam, że moje doświadczenie z odpieluchowania pierwszej córki jest wystarczające, kiedy pojawiła się druga córka. I owszem, wszystkie informacje są aktualne. Po skończeniu 6 tygodni zaczęłam rano podstawiać jej miskę o zaokrąglonych brzegach, by mogła załatwić swoje potrzeby fizjologiczne – i intuicyjnie to robiła. Widziałam po prostu, kiedy ma taką potrzebę.
Nie dawała mi jednak żadnego znaku w ciągu dnia, albo ja nie potrafiłam go odczytać, więc odpieluchowanie trwało trochę dłużej, ale pieluszkę zdjęłam całkowicie po skończeniu 11 miesięcy – była wtedy wiosna i nie bałam się, że będzie chorować, jeślibym nie zauważyła, że jest mokra. Przyznaję, zdarzało jej się częściej zagapić i nie skorzystać z nocnika niż starszej córce, ale i tak wolałam prać częściej ubranka niż pieluszki mieć wciąż na liście zakupów.
Pewnie wydaje się wam to nie do końca możliwe, ale u mnie Naturalna Higiena Niemowląt się sprawdziła. Spróbujcie sami poobserwować swoje niemowlaki, szczególnie po przeczytaniu książki Kingi Cherek, która podaje wiele cennych wskazówek i jest najlepszym źródłem wiedzy na ten temat.

I jak, spróbujecie sprawdzić, czy życie bez pieluszki jest w przypadku waszych dzieci możliwe?

  • Ja właśnie przeszłam przez odpieluchowywanie 3,5 rocznego synka. To był najtrudniejszy moment w moim macierzyństwie. Dziecko nie chciało zrezygnować z pampersa. To nie była pierwsza próba. Zastanawiam się czy nie podjąć się odpieluchowywania roczniaka, od razu. Może ta książka by mi dała jakieś mądre rady.

    • Zdecydowanie polecam książkę w każdym wieku – tym starszym też. Nie czekaj z odpieluchowaniem. Próbuj od razu! Skoro ma starsze rodzeństwo to łatwiej mu będzie zrozumieć co powinien robić. A młodsze dzieci bardzo naśladują starsze.