Jak zrobić układankę z dopasowywaniem kształtów

wpis w: DIY | 12

Układanek nigdy dość! Są dobre na spokojną zabawę, na ćwiczenie koncentracji, poznawanie różnych zjawisk czy przedmiotów. Niezbędne i niezastąpione niczym innym na półce w pokoju dziecka, czekają na kolejną zabawę. Pokazywałam już, jak zrobić proste układanki dla dzieci. Dzisiaj również układanka nieskomplikowana, ale ćwicząca nie tylko spostrzegawczość, ale również rączki. Przeczytaj zatem, jak zrobić układankę z dopasowywaniem kształtów.

 

jak zrobić układankę z dopasowywaniem kształtów

 

Na warsztat wzięłam ostatnio folię piankową. Do tej pory pokazałam, jak zrobić ozdoby do pokoju dziecięcego właśnie z folii piankowej. Dziś – układanka.

jak zrobić układankę z dopasowywaniem kształtów

 

Wybór folii piankowej jest duży. Do dzisiejszego projektu wykorzystałam piankę foliową wytłaczaną w dwóch kolorach: zielonym i żółtym. Na początku myślałam, że również pianka różowa i fioletowa zagości w projekcie, ale ostatecznie się z tego wycofałam.

jak zrobić układankę z dopasowywaniem kształtów

 

Oto krok po kroku krótki opis, jak zrobić układankę z dopasowywaniem kształtów:
 1. Dwa kolory folii piankowej sklej ze sobą stronami niewytłaczanymi (jeśli tak jak ja wykorzystasz takową). Poczekaj, aż klej chwyci.

  jak zrobić układankę z dopasowywaniem kształtów

 2. Ściągnij i wydrukuj kształty, które dla Ciebie przygotowałam w pliku pdf, a następnie je wytnij.

  jak zrobić układankę z dopasowywaniem kształtów

 3. Odrysuj kształty delikatnie po jednej stronie pianki (nie musisz podklejać wzorów tekturką, ale spokojnie i kreska po kresce odrysuj kształty). Przygotowałam osiem różnych kształtów – możesz podzielić je na dwie układanki, lub wykorzystać 6 kształtów, ale skupić się na jednej układance, tak jak ja.

  jak zrobić układankę z dopasowywaniem kształtów

 4. Odrysowane kształty wytnij ostrymi nożyczkami lub nożykiem, ostrożnie i delikatnie, a zarazem dość prosto.

  jak zrobić układankę z dopasowywaniem kształtów

 5. Układanka z dopasowywaniem kształtów gotowa!
Układankę można dopasowywać albo kolorami, albo kształtami, nie patrząc na kolory, i to dwustronnie. Dla dziecka to zawsze jakaś odmiana!

 

jak zrobić układankę z dopasowywaniem kształtów

 

Mam nadzieję, że spodobała Ci się taka układanka, a z pewnością uatrakcyjni ona zabawę z dzieckiem. Ćwiczenie bowiem umiejętności uważnego patrzenia jest bardzo ważne w rozwoju dzieci.

Aby pobrać materiały, które dla Ciebie przygotowałam, wpisz swoje dane i kliknij w przycisk. Osoby, które już wcześniej pobierały ode mnie jakieś materiały, otrzymają oczywiście również i te na swoją skrzynkę mailową.

 

 

Skoro już wiesz, jak zrobić układankę z dopasowywaniem kształtów, nie zwlekaj i zabieraj się do roboty! Twoje dziecko z pewnością się ucieszy!

 • O ciekawy pomysł!

  • Dziękuję 🙂 Prosty, ale dający mnóstwo możliwości 🙂 I co ważne, można dostosować samemu do wieku i możliwości dziecka 🙂

 • Dobrze, Haniolu, powiedz mi proszę, gdzie Ty tę piankę kupujesz 🙂
  Market budowlany? Papiernik?

  • Tę piankę akurat kupiłam w Biedronce – na początku września było przygotowanie do szkoły i sprzedawali różne kreatywne pomoce 🙂 Ale myślę, że w papierniczym powinnaś też znaleźć 🙂

 • Bardzo fajny sposób na zabawę niedrogą i kreatywną z dzieckiem 🙂

  • O to mi właśnie chodzi! A ile satysfakcji mamy my, dorośli, że coś sami stworzyliśmy 🙂

 • Ciekawy pomysł na kreatywną zabawę z dzieckiem! W przyszłości wykorzystam 🙂

  • Polecam! Jest tyle możliwości i przyjemności z robienia zabawek dzieciom, że naprawdę warto to robić!

 • Fajny pomysł! Ja co prawda nie mam dzieci, ale chyba inaczej to wykorzystam 😉 Podsunęłaś mi pomysł na wycięcie różnych kształtów w piance, a potem wykorzystanie ich jako szablon – marzy mi się malowanie własnych ubrań. Szukałam jakiegoś w miarę trwałego materiału na szablon – pianka może być dobra 😉