Jak zrobić kubeczki do rzucania – pionową wersję kręgli

wpis w: DIY | 4

Dzieci rzucają czymkolwiek praktycznie od początku – jak tylko mogą coś złapać i mają siłę, by rzucić – rzucają. Sprawdzają, co się stanie. Kiedy dziecko podrasta, uczymy je już, że nie ma rzucać wszystkim, co ma w zasięgu ręki. Dlatego warto często bawić się w rzucanie, by dziecko miało możliwość i poćwiczyć, i mieć z tego przyjemność. Dziś prezentuję, jak zrobić kubeczki do rzucania.

kubeczki do rzucania

Co jest potrzebne?

– papierowe kubeczki – 10 sztuk
– okleina (jeden z moich podstawowych materiałów, a ostatnie wykonania to np. duże klocki)
– kartonowa rolka po papierze toaletowym
– kilkanaście listków papieru toaletowego lub kilka chusteczek.

Oto przepis, jak zrobić kubeczki do rzucania:

 • oklej wszystkie kubeczki okleiną – ja wybrałam 2 kolory i każdym kolorem okleiłam po 5 kubeczków. Ponieważ kubeczki mają inny kąt nachylenia, oklejaj małymi kawałkami, dostosowując do kształtu. Różnice nie będą się rzucać mocno w oczy.

 

kubeczki do rzucania

kubeczki do rzucania

kubeczki do rzucania

kubeczki do rzucania

 

 • zrób “piłeczkę” do rzucania – ja wybrałam inny kolor okleiny.

  kubeczki do rzucania

 • Przetnij rolkę po papierze toaletowym mniej więcej na pół. Odrysuj na odciętej części dwa kółka – średnice rolki i je wytnij.
  kubeczki do rzucania
  Następnie oklej jedno kółko okleiną i przyczep do rolki.

  kubeczki do rzucania

  Włóż papier lub chusteczki do środka, by piłeczka była cięższa.

  kubeczki do rzucania

 • Kolejnym krokiem jest zaklejenie drugiego otworu i przyczepienie go do rolki. Ostatni element to oklejenie rolki, aby nie było widać kartonu i jednocześnie wzmocnić oklejone boki. Tak przygotowana piłeczka jest bezpieczna, nie zrobi krzywdy, a jednocześnie na tyle ciężka i mocna, by przewrócić kubeczki.

  kubeczki do rzucania

 • kubeczki do rzucania

Kubeczki do rzucania gotowe!

A jak się można nimi bawić? Oto moje propozycje:
– budowanie wieży – jednej dużej, lub dwóch małych, podzielonych na kolory;

 

kubeczki do rzucania

 

– zbudowanie wieży-ścianki do rzucania – dziecko ma przewrócić wszystkie kubeczki;

kubeczki do rzucania

 

– weź dwa kubeczki i włóż pod jeden z nich mały przedmiot. Dziecko musi to widzieć. Następnie zamień powoli (w zależności od wieku dziecka) kubeczki – dziecko ma odgadnąć, gdzie znajduje się przedmiot. To świetna zabawa na spostrzegawczość i koncentrację, a także wielka frajda nawet dla półtorarocznych dzieci! Wiem, bo sama tak się z moimi dziewczynami bawiłam.

 

kubeczki do rzucania

 

– ze starszymi dziećmi możesz pobawić się w trzy kubeczki – utrudnić zgadywanie;

 

kubeczki do rzucania

 

– po skończonej zabawie zaproponuj dziecku posegregowanie i złożenie kubeczków według kolorów, a do środka wsadzenie piłeczki – całość zajmuje mało miejsca i ma tę przewagę nad kręglami, że można jeszcze się tym bawić na różne sposoby.

Zrobisz kubeczki do rzucania? Zachęciłam Cię do zabawy nimi? Czy może bawiłaś się już w taki sposób? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu!

 • Fajny pomysł 🙂 Po złożeniu kubeczki zajmują mniej miejsca, a ich kolory stymulują dziecko. Niestety nie mam jeszcze dzieci, ale pomysł bardzo mi się podoba 🙂

  • Zgadza się 🙂 Jeśli chodzi o zabawki, to naprawdę lepiej wybierać te, które nie zajmują dużo miejsca. Bo potem nie ma miejsca na nic 🙂

 • Bardzo pomysłowe – pionowe składowanie plus możliwość dorobienia piłeczki w sytuacji zagubienia poprzedniej to same plusy tej koncepcji – nie mówiąc o tym, czym już nas przekonałaś w artykule 😉
  Pozdrawiam!

  • Dziękuję 🙂 Przewagą wszystkich samodzielnie robionych zabawek jest to, że zawsze można, tak jak piszesz, dorobić 🙂 To wiele ułatwia, szczególnie, że dzieci mają tendencję do gubienia rzeczy 🙂