Rady dla przyszłej mamy

wpis w: Porady | 4

„Hurra! Jestem w ciąży! Ojej, co teraz?”

Nastąpił ten upragniony moment, wiesz już, że jesteś w ciąży. Rozpiera Cię energia i radość, ale również zaczynasz mieć mnóstwo wątpliwości (hormony mają w tym bardzo duży udział!). Jak poradzić sobie z większością wątpliwości? Oto moje rady dla przyszłej mamy:

rady dla przyszłej mamy

 1. Znajdź lekarza, któremu ufasz – to jedno z trudniejszych zadań, ale bardzo istotnych. Jeśli Twój ginekolog nie do końca Ci odpowiada, podpytaj koleżanki, które już mają dzieci, kogo polecają, a kogo odradzają. Oczywiście, każde doświadczenie jest subiektywne, ale można po kilku opiniach generalizować sytuację. Najważniejsze, byś Ty czuła, że chcesz ze swoim lekarzem przejść przez te dziewięć miesięcy. Pytaj go o wszystko i rozwiewaj swoje wątpliwości. UWAGA: jeśli lekarz nie spełnia pokładanych w nim nadziei – spróbuj poszukać innego nawet w trakcie ciąży; jeśli masz wątpliwości, a położnik je bagatelizuje – skonsultuj to z innym ginekologiem.
 2. Słuchaj swojego ciała – to ono teraz mówi Ci, co jest najlepsze dla Ciebie oraz rozwijającego się w Tobie życia. Jesteś zmęczona – śpij, leż, dużo odpoczywaj. Rozpiera Cię energia – działaj, pamiętając, by nie nadwerężać swojego ciała. Czujesz głód – jedz tak, jak ciało pozwala, ale nie folguj sobie, myśl przede wszystkim o wartościowym jedzeniu.
 3. Słuchaj swojej intuicji – ona mówi więcej niż ciało. Myślę, że już przekonałaś się, że całe życie kobiety jest oparte przede wszystkim na intuicji – inaczej w nic byśmy się nie zaangażowały i nie podejmowały takich decyzji, jak np. posiadanie dziecka. Intuicja podpowie Ci, co masz robić, dlatego nie obciążaj nadmiernie swojego mózgu informacjami dotyczącymi ciąży i rodzicielstwa. Wtedy intuicja może zostać przytłoczona i zupełnie jej nie usłyszysz.
 4. Czytaj książkę dotyczącą ciąży – jedna dobra całkowicie wystarczy. Ja mogę polecić klasykę tematu: „W oczekiwaniu na dziecko” autorstwa Heidi Murkoff i Sharon Mazel – to jest książka, która porządkuje informacje dotyczące ciąży, objaśnia, zwraca uwagę na ważne kwestie, pomaga w rozwiązaniu popularnych problemów.

  rady dla przyszłej mamy

 5. Nie zwracaj się z każdym problemem do „wujka Gugla” – Internet jest pełny przede wszystkim złych doświadczeń, bo te przykre sytuacje są najbardziej nośne. Możesz nie trafić na informację: że „spokojnie, Twoje objawy są normalne w ciąży”, tylko: „moja znajoma miała takie objawy i skończyło się tragicznie”. Zapobiegaj takim sytuacjom i stosuj się do punktów wymienionych wyżej. Jeśli potrzebujesz jednak wymiany doświadczeń o ciąży online, zapisz się do jednej grupy wspierającej, ale wybierz ją z rozwagą i miej odwagę zrezygnować, jeśli przestanie Ci ona odpowiadać.
 6. Słuchaj rad innych kobiet – ale najlepiej tylko takich, którym ufasz. Pytaj konkretnie i proś o odpowiedź w danym temacie. Ogólne rozmowy najczęściej stwarzają okazje do mówienia o przykrych sytuacjach, bo te się najlepiej pamięta. Pamiętaj, że każde doświadczenie jest subiektywne – Ciebie nie musi Cię to spotkać, ale może, albo przytrafi się coś zupełnie innego. Nie popadaj jednak w fatalizm – złe myśli oddziałują na nasze zachowania i pośrednio mogą się przyczynić do niemiłych sytuacji.
 7. Zacznij myśleć o porodzie na początku trzeciego trymestru ciąży – popytaj zaprzyjaźnionych kobiet, zainteresuj się szpitalami położniczymi, zapytaj Twojego lekarza o jego macierzysty szpital (jeśli szczególnie Ci zależy na jego obecności podczas porodu). Zapisz się do szkoły rodzenia, aby poznać szpital (jeśli szkoła jest przy szpitalu), przebieg porodu i pierwszych tygodni życia z nowym człowieczkiem. Pomoże Ci to w ogarnięciu kilku ważnych kwestii i rozwieje dużo wątpliwości.

  rady dla przyszłej mamy

 8. Kompletuj wyprawkę do szpitala oraz niezbędne meble, przyrządy, ubrania i środki higieniczne dla noworodka, ale zachowaj umiar! Niemowlęta szybko wyrastają z ubranek, kosmetyki czy pieluszki mogą je uczulać, a nie wszystkie przedmioty są niezbędne od razu: po co wydawać pieniądze na rzeczy, których nie użyjesz ani razu? Niedługo ukaże się artykuł o wyprawce minimum.
 9. Przygotuj sobie również „infrastrukturę” poporodową – potrzebne środki higieniczne, wygodne ubrania do karmienia, zaopatrz się w duże ilości wody, zapisz odpowiednią dietę, by ktoś mógł ugotować Ci obiad. To naprawdę ułatwi te pierwsze dni po powrocie ze szpitala.
 10. Poczytaj o pierwszych tygodniach życia dziecka: o jego karmieniu, pielęgnacji, rozwoju oraz oczywiście o niezbędnych badaniach i szczepieniach po narodzeniu. Skup się na pierwszym miesiącu życia dziecka, by tych informacji nie było zbyt dużo. Poszukaj i wybierz pediatrę – zaufanego, ale zwróć uwagę również na szybki i łatwy dojazd do poradni. Będziesz odwiedzać go w pierwszym roku życia dziecka dość często.
A po jedenaste: myśl pozytywnie, ciesz się swoim stanem, korzystaj z wolnego czasu, którego za kilka miesięcy nie będziesz miała!

A jakie ty masz rady dla przyszłej mamy?

 • Ja bym dodała do tego, żeby nie panikować i żeby przygotować sobie plan porodu 🙂

  • Racja, trzeba się przygotować na nieznane, ale nie panikować:) Tak, do porodu trzeba się przygotować, ale ja bym nie nastawiała się na ścisłe trzymanie się żadnego planu, bo poród to proces tak złożony, że tak naprawdę nie wiadomo, jak się zacznie i jak skończy.

 • Myślę, że te listę można spokojnie poszerzać i poszerzać 😉 jednak najważniejsze zawarłaś. Myślę, że dobrze jest pamiętać o pozytywnym myśleniu, nie nastawianiu się na konkretne scenariusze. Świadomość i wiedza są jak najbardziej niezbędne na początku matczynej drogi.

  • Oczywiście, listę można poszerzać i dzielić na milion małych kwestii. Jest takie przysłowie: im dalej w las, tym więcej drzew. Bycie w ciąży to początek naprawdę nowego rozdziału w życiu.