Jak przygotować dom na noworodka? część 2

wpis w: Porady | 0

O kąpieli oraz o karmieniu możesz przeczytać niżej, w drugiej części mojego poradnika “Jak przygotować dom na noworodka?” Jeśli ominęłaś część pierwszą o spaniu oraz przewijaniu, to zapraszam tutaj.

A teraz pora na dzisiejszą lekturę:

KĄPIEL

jak przygotować dom na noworodka

Kąpiel noworodka to często najbardziej stresujący element dnia. Jeśli jednak przygotujesz odpowiednio otoczenie, będzie ci łatwiej sobie z tą czynnością poradzić.
Potrzebne przedmioty: wanienka (na początek mała, potem trzeba dokupić większą), stojak (ułatwia kąpiel i jest wygodny, położenie na łóżku nadwyręży twój kręgosłup, możesz się zastanawiać nad kupnem, jeśli masz stabilny stół, na którym można położyć wanienkę i tam chcesz kąpać dziecko), ręczniczki z kapturkiem (na początku wystarczy jeden, potem dziecko trzeba przykrywać innym ręcznikiem) i miejsce, gdzie możesz dziecko po kąpieli spokojnie wytrzeć i ubrać. Warto kąpać w pokoju, gdzie dziecko śpi – wtedy masz przewijak pod ręką. Przed kąpielą przygotuj oczywiście również kosmetyki.
Jeśli twoje dziecko nie lubi kąpieli, polecam przykrywać je pieluszką tetrową tuż przed, ale również w wanience, oraz oczywiście po, kiedy jest już suche, ale trzeba je ubrać. Przetestowałam osobiście: są dzieci, które lubią się kąpać, ale i zmarzluszki, które non stop płaczą przy kąpieli.

KARMIENIE

jak przygotować dom na noworodka

Praktycznie najistotniejszy element, a często pomijany w różnego rodzaju opisach wyprawek. Przygotuj sobie wygodne miejsce, w którym będziesz karmić dziecko, bo spędzisz w nim baaaardzo dużo czasu.
Moim kącikiem był wygodny, szeroki fotel, który z tyłu miałam troszkę podparty przez szafę (plusy mieszkania w bloku), a przed fotelem miałam krzesło oparte o łóżeczko dziecka, z małą przerwą na nogi oczywiście. Moja pozycja była wygodna i bezpieczna – w nocy często sama przysypiałam podczas karmienia i nie bałam się, że dziecko mi spadnie.
Siedziałam bowiem na fotelu, nogi opierałam o krawędź krzesła (polecam poświęcić jakąś grubą poduszkę, by stopy miały miękko), łokieć miałam na oparciu fotela (w zależności od korzystania z piersi, przesuwałam się bliżej tego oparcia), ale warto mieć przygotowane poduszeczki, jeśli fotel jest szeroki – przydadzą się przy zmianie ułożenia dziecka. Dziecko leżało mi między piersiami a udami – miało wygodne oparcie, jeśli zasnęło po karmieniu razem ze mną.
Przygotowując ten wygodny kącik do karmienia, pamiętaj również o jakieś półce lub szafce, na której zawsze będzie stała woda dla ciebie (pij dużo podczas karmienia piersią), jakieś zdrowe przekąski, jeśli twój maluszek będzie przedłużał sobie posiłek, chusteczki higieniczne, telefon, książka, czy gazeta. W zależności od wielkości półki może być to również miejsce na termos, zapas pieluszek jednorazowych oraz tetrowych i inne drobiazgi, pomocne w codziennej pielęgnacji. Z doświadczenia wiem, że tak przygotowane miejsce do karmienia idealnie sprawdza się również podczas karmienia niemowlaka mlekiem modyfikowanym.

A w następnym wpisie, w trzeciej części, aby już wiedzieć wszystko, jak przygotować dom na noworodka, omówię spacer oraz zabawę.