Jak przygotować dom na noworodka? część 1

wpis w: Porady | 0

Jeśli zbliża się czas, kiedy pojawi się w twoim życiu nowy człowiek, pora na odpowiednie przygotowania. Wcześniejsze dostosowanie mieszkania do nowego domownika zaoszczędzi ci późniejszych stresów, a ich na początku jest niemało. Jak ułatwić sobie pierwsze dni i tygodnie, organizując swój dom na przyjazd noworodka? Czyli zaczynamy: oto pierwsza część moich porad jak przygotować dom na noworodka, dotycząca spania oraz przewijania.

SPANIE

jak przygotować dom na noworodka

Przygotuj bezpieczne miejsce do spania, choć pewnie często będziesz zasypiać z nim na swoim łóżku. Tak jednak zaaranżuj to miejsce, aby było przyjazne, odosobnione i bezpieczne. Na dużym łóżku zabezpieczaj krawędzie, by dziecko nie spadło i miej dużo miejsca, by samej się wyspać.
Łóżeczko najlepsze jest drewniane, z gryczano-kokosowym materacem, zadbaj, by miało wyjmowane dwa szczebelki, bo kiedy szkrab podrośnie, sam będzie mógł wchodzić i wychodzić z łóżeczka. Na materacu warto mieć podkład, który można wyprać oraz prześcieradło – świetnie sprawdzają się te z gumką.
Do przykrycia dziecka w pierwszych miesiącach polecam śpiworki (cienkie lub cieplejsze, w zależności od pory roku) – dziecko nie rozkopie się, a i przy wyciąganiu do karmienia temperatura nagle się nie zmienia i łatwo mu z powrotem zasnąć.
Warto mieć również ochraniacz na łóżeczko, aby dziecko miało ciemniej i bezpiecznie mogło się potem przewracać na boki bez uderzania w szczebelki. Osobiście nie miałam baldachimu, bo dla mnie to kolejny przedmiot, który chłonie kurz, choć nie ukrywam, ładnie wygląda (tu możesz zobaczyć moją modyfikację ochraniacza na łóżeczko, który zmieni się w poszewkę na pościel, jak już nie będziesz go potrzebować).
Pomocny jest również organizer na łóżeczko, dzięki któremu będziesz miała wszystkie drobiazgi pod ręką.
Świetnym prezentem od znajomych lub rodziny będzie również karuzela, przyczepiana do łóżeczka, która umili czas dziecku, kiedy będzie musiało samo poczekać na ciebie, albo poleżeć spokojnie podczas przewijania. Polecam taką karuzelę, która ma dwa tryby muzyczne: wesołe melodie oraz kołysanki, połączone w ok. 20 minutową układankę.
Świetnym atutem będzie również działanie muzycznej części po odkręceniu karuzeli (co trzeba zrobić ok. 5. miesiąca życia dziecka), bo można przyzwyczaić dziecko, że gdy mama włącza kołysanki, pora spać. Nasza karuzela działa od prawie 5 lat i jest tym stałym elementem w rytuale przygotowania do spania.

PRZEWIJANIE

jak przygotować dom na noworodka

Najlepiej sprawdza się przewijak nakładany na łóżeczko – nie musisz się schylać, leży blisko dziecka i zajmuje mało miejsca.
Żeby dziecku było miło na nim leżeć, przewijak przykrywałam pieluszkami tetrowymi – są świetną alternatywą specjalnych prześcieradeł. Nieraz się zdarzy, że dziecko pomoczy się na przewijaku – pieluszkę łatwo wymienić i wyprać, jest tania, więc można mieć potrzebny zapas, a może służyć również do wycierania buzi, kiedy dziecko będzie się mocno ślinić. I jest delikatna, zawsze można przykryć dziecko, szczególnie po kąpieli, kiedy trafi wam się dziecko, które płacze przed, podczas i po kąpieli (tak jak nam się trafiła druga córka).
Z pewnością na początku, zanim się wprawisz, skorzystasz z pomocy, jaką są gotowe nawilżane chusteczki dla dzieci, ale ja polecam szybko przejść na bezpieczniejszą i tańszą alternatywę. Kup nowy termos (musi być czysty), dwie plastikowe miseczki i płatki kosmetyczne małe oraz duże. To wszystko przyda ci się nie tylko do przewijania, ale również do mycia buźki.
Miseczki i płatki kosmetyczne oraz świeże pieluszki postaw na przewijaku, jeśli jeden dłuższy bok łóżeczka dotyka ściany. Termos trzymaj gdzieś obok na półce. Wrząca woda w termosie starczy ci na ok. 12 godzin – na początku będziesz mieszać z zimną, potem nalewać już tylko ciepłą.
Kiedy będziesz musiała przewinąć dziecko, wszystko będziesz miała pod ręką – obmyjesz płatkami z wodą pupę dziecka, a by skóra była sucha, możesz wytrzeć leżącą pod nim czystą pieluszką tetrową. Przyznaję się, że rzadko używałam kremu na odparzenia (najlepiej wybierz maść, która może ci pomóc również przy pogryzionych brodawkach) – moje dziewczyny nie miały z odparzeniami za dużo do czynienia, a potem i tak szybko zrezygnowały z pieluszki, ale o tym możesz przeczytać w artykule o życiu bez pieluszki oraz o Naturalnej Higienie Niemowląt.
Przy łóżeczku warto mieć mały śmietniczek wyłożony zwykłą reklamówką – po zapełnieniu można zawiązać i odstawić do wyniesienia. Nie kupujcie specjalnych woreczków czy śmietników – zużyte pieluszki tak bardzo nie śmierdzą, a doświadczyłam opieki nad dzieckiem karmionym długo piersią oraz takim, które prawie od początku piło mleko modyfikowane.

A w przyszłym tygodniu pojawi się drugi wpis o tym, jak przygotować dom na noworodka, a będzie dotyczył kąpieli i karmienia.