Piasek kinetyczny – sprawdzam przepis

wpis w: DIY | 9

Plastyczne zabawy dzieci są zawsze najciekawsze. Każde dziecko uwielbia przesypywać, lepić, gnieść i zanurzać swoje ręce w różnego rodzaju masach. Dzisiaj poznasz kolejną masę: oto piasek kinetyczny – sprawdzam przepis na jego wykonanie we własnym domu.

piasek kinetyczny DIY

Piaskownica na dworze to podstawa zabaw każdego dziecka. Najczęściej, wśród łopatek, grabek, kilku foremkach i wiaderek dzieci mogą spędzić długie godziny. Pogoda nie zawsze jednak pomaga w zabawach w piasku. Ale czy warto zawracać sobie głowę tworzeniem własnego piasku w domu? Na co zwrócić uwagę przy organizacji tego typu zabaw we własnym pokoju?

Przepis na piasek kinetyczny wygląda prosto:
3 szklanki mąki
oliwka dla dzieci (ok. 150 ml, czyli mała butelka)

piasek kinetyczny

Mąkę należy wymieszać z oliwką. Po kilku minutach zamienią się w plastyczną masę, która będzie przypominać właśnie piasek. Z jednej strony będzie się lepić do siebie, z drugiej będzie w stanie sypkim.

piasek kinetyczny

Jeśli masz barwniki spożywcze (do zakupienia których kolejny raz zachęcam), możesz podzielić powstałą masę i zabarwić piasek różnymi kolorami. Przyznaję, jest to dość kłopotliwe na sypko, dlatego najlepiej wsypać więcej barwnika niż normalnie, a następnie na barwnik wlać kropelkę wody, aby barwnik się wymieszał. Pamiętaj jednak, by najpierw zacząć mieszać łyżką barwnik, a dopiero potem ręką, gdyż inaczej cały barwnik zabarwi ci rękę, zamiast piasek. Jeśli uważasz, że pod wpływem kropli wody zmieniła się konsystencja masy, dolej jeszcze oliwki.
Tak przygotowany piasek, w osobnych pojemnikach (choć dzieci oczywiście podczas zabawy wymieszają kolory), przenieś na przygotowane wcześniej miejsce. Ponieważ nasza masa to oliwka wymieszana z mąką, toteż będzie śliska, dlatego polecam przygotować miejsce na podłodze bez dywanu czy wykładziny, na które najlepiej położyć duży obrus z ceraty (polecam kupić jeden właśnie na takie zabawy w domu, gdyż świetnie zabezpieczają otoczenie i łatwo go potem sprzątnąć, wycierając mokrą ścierką lub nawet polewając prysznicem w łazience).
Na tak zorganizowanej przestrzeni można postawić pojemniki z piaskiem oraz różnego rodzaju małe foremki, pojemniczki do zabawy, łyżeczki (idealne są miarki dodawane do mleka modyfikowanego). Oraz oczywiście zaprosić dzieci do zabawy. Z pewnością będą chętne i od razu wymieszają wszystkie kolory. Oprócz własnych ciał, pobrudzą oczywiście również ubranie, dlatego polecam piasek kinetyczny dawać do zabawy przed kąpielą, gdyż po zabawie od razu można wziąć dzieci do wanny, aby je porządnie umyć.

piasek kinetyczny

 

I jak? Zdecydujesz się spróbować i zrobić samemu piasek kinetyczny? Jeśli nie przeszkadza ci trochę bałaganu w kuchni podczas przygotowania, a potem w pokoju podczas zabawy, to polecam! Nie wszystko trzeba kupować, szczególnie, gdy jest drogie. A z prostych składników, które mamy w domach, można wyczarować świetną zabawę!piasek kinetyczny DIY
Podziel się w komentarzu, czy spróbujesz albo spróbowałaś zrobić samej piasek kinetyczny.