“W oczekiwaniu na dziecko” – recenzja książki

wpis w: Biblioteczka rodzica | 2

Kiedy kobieta zachodzi w pierwszą ciążę, zaczyna szukać informacji o tym, co będzie się z nią działo przez najbliższe dziewięć miesięcy. Jak zmieni się ciało, jak radzić sobie z problemami, które przyniesie ciąża, jak przetrwać poród oraz jak opiekować się tym nowym człowiekiem, którego urodzi. Prawie wszystkie odpowiedzi na te pytania można znaleźć w książce-kompendium “W oczekiwaniu na dziecko. Poradnik dla przyszłych matek i ojców” autorstwa Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg oraz Sandee Hathaway.

 

w oczekiwaniu na dziecko

 

Wydań tej książki jest dużo – gdyż tak dużą popularnością się cieszyła i nadal cieszy. W tej recenzji opiszę wydanie z 2004 roku, z przedmową i konsultacją naukową prof. Zbigniewa Słomko, bardzo cenionego lekarza ginekologa i położnika. Ta konsultacja jest o tyle ważna, że realia dotyczące patrzenia na ciążę różnią się w Stanach Zjednoczonych, kraju autorek, i w naszym kraju.
Książka składa się z pięciu części, które zajmują się od okresu początkowego ciąży do przygotowań do kolejnego dziecka. Podręcznik ten (bo dla mnie jest właśnie podręcznikiem) traktuje ciążę kompleksowo. Informacje w nim zawarte są rzeczowe, solidne i napisane przystępnym językiem, co ułatwia komunikację między autorami a czytelnikami.
Część pierwsza “Na początku”, odpowiada na największe pytania i zagadnienia dotyczące najwcześniejszego okresu. Każdy rozdział podzielony jest na dwa podrozdziały: “Co może Cię niepokoić” oraz “Co warto wiedzieć” – i tu w każdym podrozdziale przytoczone są najważniejsze kwestie związane z danym zagadnieniem. Dla przykładu: w rozdziale 1 “Czy jesteś w ciąży?” podrozdział “Co może Cię niepokoić” zawiera następujące tematy: przypomnienie o witaminach, testy ciążowe, możliwe oznaki ciąży, prawdopodobne oznaki ciąży, pozytywne oznaki ciąży, prawidłowe wykonanie testu, plan przebiegu ciąży, pierwsza wizyta u lekarza, jeżeli nie jesteś jeszcze w ciąży, właściwy termin. Część pierwsza, oprócz wymienionego już rozdziału 1 “Czy jesteś w ciąży?”, zawiera również następujące: “Teraz, gdy jesteś w ciąży” (tu znajdują się również podrozdziały związane z badaniami przesiewowymi oraz badaniami diagnostycznymi), “W czasie ciąży”, “Dieta ciążowa”, w której można znaleźć m.in. opisy grup pokarmowych oraz kilka przepisów zawierających bomby witaminowe.

 

w oczekiwaniu na dziecko

 

Część druga to już najbardziej obszerna część, bo opisane jest w niej dziewięć miesięcy ciąży, od poczęcia do porodu. Każdy rozdział to kolejny miesiąc, a wewnątrz rozdziału można przeczytać o tym, czego możesz oczekiwać w czasie wizyty, a potem badania okresowego; co możesz odczuwać; co może Cię niepokoić oraz co warto wiedzieć. Każdy rozdział zawiera również ilustracje, obrazujące wielkość i rozwój ciąży. Część drugą kończy rozdział poświęcony porodowi, z opisem trzech okresów porodu, a także wspomnieniem o porodzie miednicowym oraz cięciu cesarskim.
Część trzecia to “Rozważania końcowe, ale wcale nie najmniej ważne”, czyli opis okresu, w którym nasze dziecko jest już na świecie, ale w którym nasze ciało nie wróciło jeszcze do stanu normalności. Rozdziały te są naprawdę istotne, gdyż przyszłe mamy często zapominają o sobie, skupiając się tylko i wyłącznie na dziecku. A pierwszy tydzień po porodzie, a także pierwsze sześć tygodni po porodzie (czyli tak zwany połóg) to naturalna konsekwencja ciąży i porodu. Ważne, by kobiety w tym czasie potrafiły zadbać i o siebie, wiedziały, co będzie się działo z ich ciałem już po porodzie i jak radzić sobie z problemami. Część trzecią zamyka rozdział “Ojcowie także oczekują” i warto podsunąć go przyszłemu tacie – niech wie, co się będzie działo z jego partnerką i jak odnaleźć się w nowej rodzinnej konfiguracji. Oczywiście, chętni mężczyźni mogą przeczytać całą książkę, ale najczęściej nie wykazują takiej inicjatywy, więc dobrze chociaż podrzucić im ten jeden rozdział.
Wydawałoby się, że książka o ciąży mogłaby się już zakończyć, gdyż opisano w niej już nawet okres, gdy dziecko jest kilka tygodni na świecie. Ponieważ “W oczekiwaniu na dziecko” jest kompendium wiedzy, nie mogło zabraknąć w niej tematów trudnych, ale bardzo istotnych. I właśnie na problemach szczególnej troski skupia się część czwarta. Można tu przeczytać rozdziały poświęcone przypadkom, gdy zachorujesz albo jak postępować w chorobach przewlekłych. Bardzo trudnym tematem jest rozdział “Jeśli dzieje się coś złego”, bo każda mama chciałaby, by jej ciąża i poród przebiegały książkowo i bezproblemowo. Niekiedy jednak jest inaczej i takie sytuacje opisuje właśnie ten rozdział: powikłania, które mogą wystąpić podczas ciąży; rzadko występujące powikłania ciążowe; komplikacje występujące podczas porodu i w okresie poporodowym; uwagi niepowodzeniach ciążowych. Jeśli zdarzy się coś złego podczas Twojej ciąży – nie szukaj w Internecie! Zajrzyj najpierw tutaj i dopytaj dokładnie lekarza. Unikaj informacji, które mogą Cię przytłoczyć.
Ostatnią częścią jest piąta część, poświęcona przygotowaniom do narodzin kolejnego dziecka, równie ważnym, jak te pierwsze. Pewnie podczas drugiej ciąży nie będziesz już tak często zaglądać do tego podręcznika, ale warto mieć go pod ręką, by upewnić się, że wszystko jest w porządku. Każda ciąża, tak jak każde dziecko, jest inna i co innego może Cię w niej niepokoić.

 

w oczekiwaniu na dziecko

 

Książka zawiera również “Dodatek”, w którym jest wykaz powszechnych badań podczas ciąży (tu warto pamiętać o pochodzeniu autorek, gdyż polscy lekarze nie przepisują wszystkich tych badań); bardzo pomocne wskazówki o tym, jak leczyć się bezlekowo podczas ciąży (a to jest przecież szalenie ważne) oraz znajduje się tutaj również informacja o przewidywanym zapotrzebowaniu na kalorie i tłuszcz.
Książkę kończy posłowie oraz indeks – bardzo przydatny w odnajdywaniu interesującego nas zagadnienia. W tym wydaniu znajduje się również miejsce na notatki, ale ja polecam, jeśli chcesz zapisywać wspomnienia z ciąży, zakupić dodatkowy specjalny “Dziennik” – mały, poręczny, z dużą ilością miejsca, a książkę można zawsze pożyczyć kolejnej przyszłej mamie do przeczytania.

 

w oczekiwaniu na dziecko

 

“W oczekiwaniu na dziecko” to nie jest książka, którą czyta się od deski do deski. To poradnik, z którego można dowiedzieć się o ciąży i porodzie prawie wszystko. To Ty wybierasz, który rozdział interesuje Cię najbardziej i odpowiedzi na które pytania chciałabyś poznać. Uważam, że ta książka zdecydowanie wystarcza, gdy Twoja ciąża przebiega prawidłowo i nie musisz sięgać do innych, chyba że chcesz je poznać. Literatura dotycząca ciąży jest jednak bardzo rozbudowana i można łatwo się pogubić, które książki warto przeczytać. Ja polecam tę – i myślę, że potwierdzi to każda przyszła mama, która z niej korzystała.

 

Czytałaś książkę? Była dla Ciebie pomocna? Napisz w komentarzu!

  • Justyna Fanselau

    Nie znałam tej książki, ale z Twojego opisu wynika, ze jest naprawdę warta przeczytania. Lepiej mieć taki poradnik pod ręką i w każdej chwili po niego sięgnąć.

    • Zgadzam się z Tobą. Dla mnie ona właśnie pełniła taką funkcję – przy pierwszej córce nie mogłam się doczekać każdego miesiąca, by przeczytać, co się z nią tam w moim brzuchu dzieje 🙂 I jak spotykał mnie jakiś problem – zaglądałam zawsze najpierw tam.