Niezbędnik do prac plastycznych dziecka

wpis w: Porady | 7

Już kilkumiesięczne dziecko polubi bardzo prace plastyczne, ale ponieważ wszystko, co dotknie, ląduje w jego buzi, trzeba mu zapewnić bezpieczne, czyli jadalne materiały. Starsze dzieci, którym da się już dużo wytłumaczyć, mogą korzystać z tych standardowych, przygotowanych właśnie, aby pobudzić ich kreatywność. Oczywiście, im dziecko mniejsze, tym więcej uwagi należy mu poświęcić podczas zabaw plastycznych, ale są niektóre przedmioty, które pomogą w tym każdemu rodzicowi. Oto niezbędnik do prac plastycznych dziecka – mój subiektywny przegląd.

Jak powinno się przygotować miejsce, w którym dziecko może rozwijać się kreatywnie?

 

niezbędnik do prac plastycznych dziecka

 

 1. Przygotuj dostosowany do wzrostu dziecka kącik, zwyczajowo składający się ze stolika i krzesełka – posłuży nie tylko do zabaw plastycznych, ale również podczas innych zabaw.
 2. Zabezpiecz powierzchnię stolika, aby dziecko nie krępowało się w swoich rysunkach, ale i byś Ty nie denerwowała się, że będziesz musiała dużo sprzątać (nie sprzyja to swobodnej twórczej zabawie). Możesz skorzystać z podkładek, które dopasujesz kolorystycznie do upodobań dziecka, a które wesoło pobudzą jego kreatywność i zabezpieczą stolik.
 3. Korzystaj z dużego stołu, jeśli tylko dziecko ma ochotę i tam malować – moje dziewczyny często właśnie wolą siedzieć przy stole w naszym dużym pokoju – stół jest większy, mogą usiąść obie, a i ja mam obie na widoku. I w tym wypadku przyda się podkładka oraz ochraniacz na krzesło, który zabezpieczy ten mebel przed niespodziewanymi wylaniami i dotykaniem brudnymi rękami (a jak wiadomo, takie przypadki zdarzają się często).
 4. Załóż dziecku fartuszek, dzięki któremu nie pobrudzi ubrania (niestety z czasem dzieci odmawiają zakładania, szczególnie, jeśli w przedszkolu również ich nie używają).

Skoro miejsce już gotowe, czas na przybory! Mój niezbędnik do prac plastycznych dziecka obejmuje je również. Tu skupiłam się przede wszystkim na tych, które służą do malowania i rysowania:

 

niezbędnik do prac plastycznych dziecka

 

 • farby, pędzelki oraz kubek do wody – zestaw niezbędny do każdego malowania farbami. Rodzajów farb jest mnóstwo, ale warto mieć kilka. Dla najmłodszych najbardziej przydają się farby plakatowe, które łatwo nabierają się na pędzelek – minus jest taki, że dzieci nie znają umiaru i potrafią wziąć pół kubeczka farbki na jedną małą kropkę. Pewnym rozwiązaniem są farbki akwarelowe, które wyciska się z tubek – wystarczy kropla farby, by dziecko pomalowało rysunek i zawsze można dodać kolejną, jeśli potrzebuje więcej. My wykorzystujemy plastikowy talerzyk, aby farbki były w jednym miejscu i wspaniale można je wtedy łączyć, a na koniec pomalować sam talerzyk! Kubek do wody – koniecznie z zamykanym denkiem – naprawdę genialny pomysł, gdyż w razie przewrócenia, cała woda się nie wylewa, jeśli w ogóle zdąży coś wylecieć. Na takim kubku jest również miejsce, aby odłożyć pędzelki, które zawsze się gdzieś zawieruszą, a czasem nawet niestety spadają ze stołu…

 

niezbędnik do prac plastycznych dziecka

 

 • oprócz pędzelków warto się również zaopatrzyć w przeróżne inne przedmioty, które uatrakcyjnią malowanie farbami – tutaj zestaw kupiony za kilka złotych, a dziewczyny chętnie korzystają, bo wiadomo, że dzieci lubią robić coś nowego.

 

niezbędnik do prac plastycznych dziecka

 

 • klej – ach, klejenie to kolejny ulubiony “sport” dzieci! Żeby obyło się bez ofiar, polecam kupić klej szkolny w płynie, który nie dość, że jest bardzo wydajny i klei świetnie, to jeszcze ułatwia nam zapanowanie nad zapędami dziecka w klejeniu. Taki klej wystarczy nalać na nakrętkę od słoiczka i dać pędzelek – dziecko znów ćwiczy ruchy pędzelkiem, a i ręce w tym momencie nie są calutkie w kleju. Potem to wszystko trzeba umyć i pędzelek z nakrętką gotowy na następny raz! Co przyklejać? Kolorowy papier, bibułę, specjalne ozdoby do przyklejania – wszystko, co tylko wymyśli nasze dziecko. Inną odmianą kleju jest również klej brokatowy – choć on ma przede wszystkim funkcję ozdobną – moje dziewczyny od czasu do czasu lubią się nim pobawić i stworzyć różne wzorki na kartce.

 

niezbędnik do prac plastycznych dziecka

niezbędnik do prac plastycznych dziecka

 

 • Pisaki i kredki – kolejny niezbędny element w każdym przyborniku dziecka. I tutaj rodzajów jest mnóstwo – dla małych dzieci polecam kredki typu bambino oraz pisaki z lepszej półki, bo te najtańsze mają słabą jakość i szybko się wysuszają.

 

niezbędnik do prac plastycznych dziecka

 

 • Stempelki, odciskacze do papieru – to już dodatkowe akcesoria, które na początku nie muszą być koniecznie pod ręką dziecka, ale z czasem i takimi produktami warto urozmaicać prace plastyczne dzieci. Szczególnie, jeśli chcemy robić jakieś podarunki dla bliskich osób, np. kartki świąteczne lub urodzinowe.

 

niezbędnik do prac plastycznych dziecka

 

 • Papier – podstawa do wszelkich prac plastycznych. Od razu trzeba powiedzieć wprost – wykorzystuje się go tonami! Dlatego moim sposobem, aby nie wydawać fortuny, jest danie dziecku do zabaw kartek z wykorzystaną przez nas wcześniej jedną stroną – różne papiery, np. które normalnie bym wyrzuciła, bo jakiś dokument poprawiłam. Idealne są ksera ze studiów, jeśli jeszcze je przechowaliście (a ja akurat wszystkie chomikowałam) – przynajmniej teraz mają drugie życie! Czasem dziecko protestuje, że chce kartkę czystą z obu stron (moja córka mówi na taką “sucha”), więc używam wtedy zwykłego papieru ksero. Warto mieć również kolorowy papier do prac plastycznych oraz blok techniczny, kiedy najdzie na nas ochota, by stworzyć coś mocniejszego lub konstrukcyjnego.

 

niezbędnik do prac plastycznych dziecka

 

Przyborów do prac plastycznych jest tak dużo, że mogłabym pisać i pisać. Skupiłam się na tych niezbędnych, celowo pomijając masy plastyczne, które doczekają się osobnego wpisu. Te, które uważam za niezbędne, to właśnie kartka i kredki oraz farbki – i od tego należy zacząć. Potem można wprowadzać kolejne, bo dzięki temu dziecko ćwiczy sprawność swoich rąk i próbuje uzewnętrzniać swoją kreatywność. Z czasem sama stworzysz swój indywidualny niezbędnik do prac plastycznych dziecka.

Którymi przyborami, wymienionymi wyżej, najbardziej lubi bawić się Twoje dziecko? Napisz koniecznie w komentarzu!

 • u nas królują kolorowe papiery i farbki 🙂

 • Inspirujący wpis 🙂 Co Twoim zdaniem będzie najlepsze dla 14 miesięcznego dziecka ? Kredki bambino czy juz próbować z farbami ?;) Juz wiem co bedziemy jutro z córeczką robić 😉

  • Polecam to i to – kredki na każdy czas, farbki, gdy możesz więcej czasu poświęcić na przygotowanie miejsca i potem sprzątanie 😉 Świetnie sprawdzają się farbki do malowania palcami – wielka frajda dla dziecka, a zanim się dobrze nauczy trzymać pędzelek, również troszkę czasu minie. Jeśli boisz się, że dziecko będzie próbować farby – zrób na początek domowe: połącz jogurt naturalny z barwnikiem spożywczym i farby gotowe! Oczywiście ucz, by nie jadło, ale jeśli zje, to będziesz wiedzieć, że nic mu się nie stanie 🙂

 • Mama z miasta

  U nas z klasyki też pędzelki i wałki ale najlepiej lubimy eksperymenty takie jak np. ten https://mamazmiasta.wordpress.com/2016/09/04/tecza-na-talerzu-eksperyment-nr-6/

  • Świetny eksperyment! Na pewno spróbuję z moimi dziewczynami w domu!