Naturalna Higiena Niemowląt – praktyczne wskazówki

wpis w: Porady | 2

Co to jest Naturalna Higiena Niemowląt? Jak pozbyć się pieluszki raz na zawsze, kiedy dziecko jest niemowlakiem? Poznajcie moje praktyczne wskazówki!

 

O tym, że życie bez pieluszki w przypadku niemowlaków jest możliwe, opisałam we wpisie Życie bez pieluszki – odpieluchowanie niemowlaków. Jeśli go nie czytaliście, serdecznie zachęcam! Poniżej podzielę się z wami kwestiami technicznymi i moją praktyką, która sprawiła, że chciałabym, aby młodzi rodzice mieli świadomość, iż Naturalna Higiena Niemowląt istnieje.

 

Czym jest Naturalna Higiena Niemowląt? W książce “Pożegnanie z pieluszkami” (tutaj możesz przeczytać recenzję książki), którą powinniście mieć, jeśli chcecie spróbować odpieluchować małe dzieci, Kinga Cherek przedstawia tak definicje:

naturalna higiena niemowląt

“TRENING PIELUSZKOWY: Ignorując i przeczekując sygnały niemowlęcia dotyczące potrzeb fizjologicznych, uczymy dziecko korzystać z pieluszki i nie zwracać uwagi na odczucia płynące z wewnątrz jego ciała.

TRENING NOCNIKOWY: Po wielu miesiącach konsekwentnego “treningu pieluszkowego” usiłujemy oduczyć dziecko korzystania z pieluszki i na nowo nauczyć je rozpoznawania sygnałów płynących z wewnątrz jego ciała.

NATURALNA HIGIENA NIEMOWLĄT: Pomagając niemowlęciu w korzystaniu z nocnika pozwalamy mu od pierwszych dni życia ćwiczyć i udoskonalać umiejętność rozpoznawania sygnałów płynących z wewnątrz jego ciała. Ponadto umożliwiamy dziecku stopniowe rozwijanie umiejętności związanych z nauką czystości, takich jak robienie siusiu ‘na zawołanie’ czy wzmacnianie siły mięśni zwieraczy.”

 

Jak to w praktyce wygląda?

 

Oto moje wskazówki:
1. Obserwuj swojego maluszka – skup się szczególnie na tych momentach po karmieniu, po obudzeniu się – zobacz, czy nie ma charakterystycznego grymasu, nie wydaje specyficznego dźwięku lub nie rusza się w troszkę inny sposób, niż normalnie. Jeśli trudno wam się zorientować, sięgnijcie do książki – tam autorka wymienia mnóstwo sygnałów, które wasze dziecko może dawać tuż przed wypróżnieniem.

 

2. Kup miskę z zaokrąglonym brzegiem, nocniki lub klapę na sedes– w zależności od wieku twojego dziecka.

naturalna higiena niemowląt

3. Bądź przygotowana, że będziesz częściej zmieniać ubranie, jeśli się pomoczy, więc warto mieć więcej ubranek.

 

4. Zrezygnuj z ubrań typu body, pajace itp. Zaopatrz się w ubrania, które łatwo zdjąć. Jeśli się zastanawiasz, czy tak małe majtki na kilku miesięczne dziecko można kupić, to zapewniam cię, że tak. Ja skorzystałam z oferty polskiej firmy (www.jakobi.com.pl) i naprawdę polecam, gdyż majtki są świetne, zupełnie nie przeszkadzają dziecku, a rozmiar 80-86 pasuje również na półroczne dziecko. W swojej ofercie mają również piżamki dwuczęściowe, które ułatwiają wysadzanie dziecka w trakcie i po spaniu.

 

4. Odpowiednio trzymaj dziecko – jeśli jeszcze nie siedzi, trzymaj go na jednym ramieniu, a drugą ręką podstaw miseczkę lub trzymaj nad np. umywalką. Kiedy dziecko stabilnie siedzi, nie będzie problemu, by posiedziało na nocniku, ale pamiętaj, żeby go nie zostawiać samego i nie przetrzymywać za długo. Ja na początku zawsze kładłam nocnik na fotelu, bym nie musiała się wciąż schylać, miałam przygotowane książeczki lub inne zabawki, aby zająć dziecko. Według mnie, jeśli nie czujesz się na siłach wcześniej, w momencie kiedy dziecko już siedzi stabilnie to najlepszy czas na nocnikowanie, gdyż jeszcze nie chodzi, więc spokojnie posiedzi kilka minut.

 

5. Wybierz odpowiednie dźwięki lub słowa, które dziecko ma kojarzyć z korzystaniem z toalety. U mnie sprawdziły się: “sisi” na określenie siku oraz “eee” na określenie kupy. Gdy dziecko podrośnie, zdecydowanie łatwiej mu będzie wymówić proste dźwięki niż słowa.

 

6. Wysadzaj go w specyficznych momentach – jeśli dziecko nie daje sygnałów: przed i po obudzeniu się, przed wyjściem i po wyjściu (oczywiście mówiąc mu, że idziecie na spacer i niech zrobi “sisi”), przed lub po jedzeniu (tu powinnaś już mniej więcej wiedzieć, czy załatwia potrzebę fizjologiczną przed jedzeniem, czy po). Jeśli pije dużo, prawdopodobieństwo, że się wypróżni jest większe. Pamiętaj też, że niektóre owoce (np. arbuzy) mają dużo wody!

 

7. Przygotuj się na wyjścia – w dużej torbie miej zawsze przy sobie ubranka na zmianę (na początku najlepiej 2-3 pary spodenek, majtek i skarpetek, czasem przydatne są też dodatkowe buty, jeśli masz drugą parę), nocnik lub klapę, papier toaletowy oraz małą paczuszkę chusteczek nawilżanych. Z czasem zrezygnujesz z niektórych rzeczy, a latem warto spróbować wysadzać na trawkę, podtrzymując dziecko w przysiadzie.

naturalna higiena niemowląt

8. Traktuj to wszystko jak sposób na lepsze poznanie dziecka, a nie wyścig, kto będzie szybszy w odpieluchowaniu! Miej dużo cierpliwości i uważności, ciesz się i chwal z każdego sukcesu, kiedy dziecko skorzysta z nocnika. To dziecku naprawdę pomaga!

 

Wprowadzenie Naturalnej Higieny Niemowląt w życie to nie jest kwestia kilku dni. Pewnie trzeba więcej czasu i uważności, aby zacząć dogadywać się z niemowlakiem w kwestii czynności fizjologicznych niż z dzieckiem 3-letnim. Ale z czystym sercem polecam wam tę metodę, gdyż bazuje ona na bliskości, poszanowaniu prawa dziecka do życia w czystości oraz zaspokajaniu wszystkich potrzeb, w tym fizjologicznych.

  • Już kiedyś o tym słyszałam ale chyba nie mam aż takiego zacięcia aby wprowadzać to u siebie. Wydaje się być to bardzo naturalne i sensowne.

    • To wydaje się być trudne, ale naprawdę, jeśli jesteśmy uważni na swoje dzieci, a przecież tak najczęściej jest, warto najpierw po prostu obserwować pociechy również pod kątem czynności fizjologicznych. Potem łatwiej będzie zrozumieć dziecko. Kinga Cherek pisze w książce, że przeciętnie dziecko daje sygnały do 6. miesiąca życia, a potem przestaje, bo widzi, że nikt na nie nie reaguje, więc dostosowuje się do warunków, jakie mu są dawane. Odpieluchowanie warto zacząć wcześnie, bo wtedy dziecko szybciej z nami będzie współpracować. Naprawdę, zachęcam chociaż spróbować. To nie jest tak, że od razu zdejmujesz dziecku pieluchę. Ja zanim przestałam zakładać pieluszkę, wysadzałam dziecko, jak tylko widziałam, że daje sygnał, a potem znów zakładałam pieluszkę. Na zrezygnowanie z pieluszki odważyłam się dopiero wtedy, kiedy pieluszka przez miesiąc była w 95% sucha, czyli córka czekała cierpliwie, aż zdejmę jej pieluszkę i posadzę na nocniku. Ale zapewniam – warto, bo ułatwia to szybko życie. Pozdrawiam!