Motywator zabawowy – Domowe instrumenty: marakasy i trójkąt

wpis w: Motywator zabawowy, Zabawy | 0

Tym razem “Motywator zabawowy” poświęcam ponownie instrumentom muzycznym, które możesz zrobić samodzielnie w domu. Dlaczego warto? Spędzasz czas z dzieckiem na konstruktywnej czynności, przez co dziecko uczy się również, jak można zrobić ciekawe przedmioty samemu. Wreszcie możesz mu pozwolić na działania, które czasami starasz się ograniczać, ze względu np. na możliwe skutki (coś się poklei, wyleje). A dzisiaj będzie dużo klejenia i malowania!

W dzisiejszym “Motywatorze zabawowym – Domowe instrumenty: marakasy i trójkąt” zrobisz właśnie marakasy i trójkąt z tego, co masz w domu. Jeśli coś Ci brakuje, to znajdziesz w jakimkolwiek markecie budowlanym.

Co zatem potrzeba?

Marakasy:
  • zwykłą gazetę
  • klej do tapet
  • balon
  • puste opakowanie po małym jogurcie pitnym
  • farby
  • trochę np. ryżu
Trójkąt:
  • cztery długie gwoździe
  • korek
  • cztery gumki recepturki

A teraz po kolei!

Marakasy – potnij gazetę na ok. 3 cm długie paski. Nadmuchaj balon, ale niezbyt dużo – może być średni lub mniejszy. Zrób klej do tapet wg instrukcji na opakowaniu (ja codziennie robiłam klej i używałam po 250 ml wody). Uważaj, bo gdy wsypiesz zbyt dużo proszku, klej stanie się bardzo gęsty (mi raczej wychodził właśnie gęstszy).

 

marakasy i trójkąt

 

Mając przygotowane wszystkie trzy elementy, pora na klejenie. Zamaczaj pasek papieru i oklejaj nim nadmuchany balon. Paski naklejaj prostopadle do siebie, by nawzajem się wzmacniały. Gdy okleisz cały balon (oprócz małej dziurki), zostaw na 1-2 dni do wyschnięcia. Oklejanie powtórz trzy razy, by warstwa była grubsza.

 

marakasy i trójkąt

marakasy i trójkąt

 

Następnym krokiem jest przebicie balonu – skurczy się on i zostanie w środku, zostawiając kształt z gazety. Wsyp do środka trochę ryżu (lub innego suchego jedzenia), i włóż przez dziurkę puste opakowanie po małym jogurcie pitnym. Następnie oklej tak powstałą rączkę paskami papieru i zostaw do wyschnięcia.

 

marakasy i trójkąt

marakasy i trójkąt

Kiedy już całość będzie sucha, pora na malowanie. Użyj farb i pomaluj całą powierzchnię marakasów. Po wyschnięciu pora na granie! Marakas pięknie brzmi i podoba się dzieciom.

 

marakasy i trójkąt

marakasy i trójkąt

Trójkąt – trzy gwoździe połącz gumkami recepturkami tak jak jest na zdjęciu. Aby się trzymały, możesz poucinać i zawiązać gumki na gwoździe. Ważne, by dolny gwóźdź nie dotykał żadnego innego. Czwarty gwóźdź służy do uderzania. Trójkąt gotowy!

marakasy i trójkąt

marakasy i trójkąt

marakasy i trójkąt

 

Ponieważ Internet jest pełen pięknych piosenek dla dzieci, i dzisiaj polecam Ci kolejne, tym razem kanału Super Simple Songs. Moja starsza córka oglądała je jako pierwsze bajki w życiu w wieku dwóch lat. Były to wtedy trzy ulubione pioseneczki po angielsku, z piękną animacją. Tych piosenek jest teraz bardzo dużo i wciąż przybywają nowe. Można naprawdę poszukać swoich ulubionych. Dzisiaj polecam konkretne trzy piosenki na dobranoc (moja córka oglądała je podczas rytuału wieczornego i wiedziała, że zaraz pójdzie spać). Oto one:
SUPER SIMPLE SONGS – LITTLE SNOWFLAKE
SUPER SIMPLE SONGS – TWINKLE TWINKLE LITTLE STAR
SUPER SIMPLE SONGS – SWEET DREAMS (GOOD NIGHT)

Dzisiaj zafundowałam Ci dużo pracy, ale myślę, że efekt jest warty tego! Spróbujesz sama? Napisz mi w komentarzu!