Motywator zabawowy – Gra w gąsienicę

wpis w: Motywator zabawowy, Zabawy | 0

Dziś w “Motywatorze zabawowym” pierwszy raz zaprezentuję grę, którą stworzyłam i którą oczywiście możesz również stworzyć wraz ze swoim dzieckiem. Nie wiem, jak jest u Ciebie w domu, ale ja uwielbiam grać z moimi dziewczynami w różne gry. Mamy pokaźną kolekcję gier kupionych, ale lubię również tworzyć gry samodzielnie z dzieckiem, bo i ono wtedy ma prawo wyboru (np. koloru) i pomaga w robieniu gry (wycinanie, klejenie itp.). Samodzielne robione gry mają zatem dodatkowe wartości: ćwiczą umiejętności oraz oprócz samego grania, spędzamy z dzieckiem wspólnie czas bardzo konstruktywnie i kreatywnie.

Gra w gąsienicę jest prostą grą w kolory. Może mieć różne warianty, dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Czas grania można dostosować do koncentracji dziecka – możesz wydłużyć lub skrócić grę dowolnie. Wielokrotnie przekonałam się, że niekiedy kupiona gra jest za długa dla dziecka – często nie kończyłyśmy rozgrywki.

Gra w gąsienicę – jak ją zatem zrobić?

Potrzebujesz:
  • dużą tekturkę lub dwie kartki bloku technicznego plus dodatkowa kartka do wydrukowania wzoru kostki
  • papier kolorowy rysunkowy w różnych kolorach
  • klej.
Na początku wydrukuj wzór kostki (możesz go otrzymać, gdy zapiszesz się niżej) na kartce z bloku technicznego. Wytnij ją.
Wybierz pięć kolorów, które będą Wam towarzyszyć podczas gry. W zależności od wieku dziecka i jego wiedzy oraz pamięci, możesz skupić się na podstawowych kolorach lub wybrać te, które dziecko nie może zapamiętać, by móc ćwiczyć jej nazwę i rozróżnienie. Powycinaj po kilka kółek z każdego koloru. Napisz na kostce cyfry od 1 do 6, a następnie stwórz kostkę do końca.

 

gra w gasienice

 

Stwórz planszę – połącz dwie kartki bloku technicznego. Naklej na planszę pozostałe wycięte kółka w dowolnej kolejności, byle były rozmieszczone regularnie.

 

gra w gasienice

 

Z wybranych kolorów wytnij paski o długości ok. 12 cm i szerokości ok. 1,5 cm – warto mieć ich ok. 12 sztuk, choć w zależności od długości i rodzaju rozrywki może być ich za dużo lub za mało.

 

gra w gasienice

 

Teraz zrób początek gąsienicy – wytnij większe kółko niż wcześniejsze (z używanych kolorów), doklej czułka oraz narysuj oczy i usta gąsienicy oraz zrób jedno kółko z kolorowego paska, by gąsienica była przygotowana na kolejne kółka. Przygotuj również dodatkowe kółko, które będzie znacznikiem gracza na planszy.

 

gra w gasienice

 

PRZEBIEG GRY

Każdy gracz wybiera kolor gąsienicy i taki sam krążek, który będzie poruszał się po planszy. Najmłodsza osoba rzuca pierwszą kostką (następny gracz ustalany jest wg jakiegoś kryterium, np. wieku lub według ruchu wskazówek zegara) i ustawia swój krążek na kolorze, na którym zatrzymała się kostka. Następne ruchy odbywają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 

gra w gasienice

 

W tym momencie można wybrać różne warianty:

  • wariant wielokolorowy: każdy gracz zbiera wszystkie kolory, na które wejdzie i odpowiednie paski dokleja do swojej gąsienicy (klej w sztyfcie będzie świetnym pomocnikiem). Po ustalonej ilości rzutów (np. 5, 10), podlicza się ilość kolorów,
  • wariant jednokolorowy: każdy gracz zbiera tylko swój kolor gąsienicy, jeśli wejdzie na odpowiednie pole. Wygrywa ten, kto ma ich najwięcej po ustalonej ilości rzutów.

 

gra w gasienice

 

INNA MOŻLIWOŚĆ GRY

Na kostce naklej kółka z wybranymi wcześniej kolorami i możecie bawić się tylko w rzucanie kostką i kolekcjonowanie swojego koloru. Jeśli ktoś wyrzucił białą stronę kostki, możecie ustalić zasadę – dodatkowe dwa ruchy lub przeciwnie, ktoś czeka dwie kolejki.
Aby otrzymać kształty, które przygotowałam, abyś łatwo mogła zrobić puzzle do kąpieli, wpisz swoje imię i adres e-mail, a otrzymasz dodatkowe materiały na swoją skrzynkę pocztową:

Podoba Ci się moja gra w gąsienicę? Chcesz więcej inspiracji gier do samodzielnego zrobienia? Napisz w komentarzu!