Motywator zabawowy – domowe instrumenty

wpis w: Motywator zabawowy, Zabawy | 4

Muzyka nas wszędzie otacza i warto otaczać nią wszystkie dzieci. Nie trzeba do tego wyspecjalizowanych instrumentów muzycznych (choć jeśli ktoś ma taką umiejętność, to może oczywiście grać dziecku), szeregu płyt z muzyką wybraną, by rozwijać dzieci, czy chodzenie na koncerty do filharmonii (ale jak ktoś ma ochotę, to niech oczywiście korzysta z zajęć dla dzieci).

Muzykę można stworzyć samemu – i stworzyć można również instrumenty muzyczne, które nam w tym pomogą. W dzisiejszym “Motywatorze zabawowym – domowe instrumenty” pokazuję dwa proste instrumenty, które możemy zrobić z tego, co mamy w domu pod ręką. I obiecuję, że jeszcze nieraz wrócę do tematu domowych instrumentów muzycznych, bo to naprawdę ciekawe i rozwijające zabawy.

Jakie domowe instrumenty muzyczne polecam zrobić na początek?

domowe instrumenty

 

 • Balon-grzechotka – wsyp do nienadmuchanego balonu kilka suchych ziarenek np. grochu, fasoli, soczewicy (do małych ziarenek możesz użyć lejka, większe bez problemu wsadzisz Ty lub dziecko pojedynczo do balonu). Nadmuchaj balon i zawiąż koniec balonu w supełek, aby ziarenka z niego nie wyleciały. Balon-grzechotka gotowy! Teraz dziecko może podrzucać balon albo obracać nim, trzymając go za ogonek, a usłyszy inny dźwięk.

 

domowe instrumenty

 

 • Mirliton – instrument, który zmienia głos. Aby go stworzyć, potrzebne będą tekturowa rurka (można użyć dwóch rolek po papierze toaletowym), które najpierw należy obkleić taśmą klejącą (ja użyłam okleiny).  Następnie kawałek papieru powlekanego (ja użyłam papieru śniadaniowego) przymocuj do rurki gumką recepturką i instrument gotowy! Aby wydobyć z niego dźwięk, musisz przyłożyć usta do otworu tuby i zanucić melodię – przy wysokich tonach papier będzie drżał i zniekształci głos.

 

domowe instrumenty

 

domowe instrumenty

 

domowe instrumenty

 

 • Aby nie skupiać się tylko na samych instrumentach, warto urozmaicić muzyczne zabawy. Nawet jeśli starasz się nie używać Internetu do bajek czy programów dla dzieci (choć nie uważam, że to coś złego), to polecam dzisiaj trzy króciutkie piosenki po angielsku, które są bardzo energiczne i zachęcające do ruchu. Łatwo się nauczyć słów tych piosenek oraz jednocześnie układu ruchów. W Internecie jest mnóstwo wersji tych piosenek, ale ja najbardziej lubię te podane niżej, w których śpiewają i są pokazywani normalni dorośli lub dzieci, a nie animowane filmiki lub przebrane postacie. Aby je obejrzeć, wystarczy kliknąć w link poniżej:
  MOTHER GOOSE CLUB – WHEELS ON THE BUS
  MOTHER GOOSE CLUB – A RAM SAM SAM
  MOHTER GOOSE CLUB – HEAD, SHOULDERS, KNEES AND TOES

Mam nadzieję, że znajdziesz czas i motywację, aby zrobić te instrumenty i pośpiewać oraz potańczyć z dzieckiem. Muzyka naprawdę rozwija i daje mnóstwo radości!

 

 • Tekstowni.pl

  Świetne pomysły! Takie pokazywanie dziecku, że można zrobić coś z niczego i świetnie się przy tym bawić to doskonały sposób na rozwijanie kreatywności malucha.

  • Dziękuję! Tak, zgadza się – im więcej zrobimy w domu z tego, co mamy pod ręką, tym nasze dzieci bardziej to zapamiętają i będą się rozwijać.

 • Super pomysły na zabawę z dzieciakami! My mamy w domu prawdziwe instrumenty muzyczne i dzieci je uwielbiają. Czasami też sami wpadają na ciekawe pomysły i robią coś podobnego jak Twoja propozycja z balonem, ale z butelkami po wodzie.

  • Oczywiście, instrumenty muzyczne kupne w sklepie też dziecko powinno poznać i z pewnością polubi. Warto wprowadzać, chociaż na kilka dni, nowe dźwięki – kosztem praktycznie zerowym, a jednak zawsze to nowość :). I butelki również są ciekawym elementem 🙂