Kuchenka dla dzieci z kartonu DIY

wpis w: DIY | 0

Kupowanie wszystkich zabawek dla dzieci nie ma sensu. Cierpi na tym nasz portfel, ale i również mieszkanie, gdyż kolejne przedmioty pojawiają się w pokoju dziecka, który niestety nie ma możliwości rozciągania się w czasie i przestrzeni. Zamiast kupowania, można samodzielnie zrobić niektóre zabawki, a jak się znudzą, bez wyrzutów sumienia i dziury w kieszeni po prostu wyrzucić. Dlatego dzisiaj mój nowy przepis – kuchenka dla dzieci z kartonu DIY.

kuchenka dla dzieci z kartonu

Plusem tej kuchenki jest przede wszystkim recykling – wykorzystujesz materiały, które z pewnością pojawiają się w twoim domu od czasu do czasu. A ponowne życie niektórych przedmiotów uczy też nasze dziecko kreatywności i dbania o środowisko. Poza tym, jak już nieraz pewnie wspominałam, zrobienie dziecku zabawki to naprawdę wielka frajda dla rodzica i przyjemność dla dziecka, które widzi, że jest ważne, skoro mama lub tata poświęcają swój czas dla niego.

Moja kuchenka powstała już rok temu, dlatego niestety nie mogę zaprezentować poszczególnych zdjęć z samego klejenia kuchenki. Prezentuję ją jednak dlatego, iż przeszła dość wyraźną metamorfozę, a to za sprawą odkrytej niedawno dzięki Iwonie z bloga Archistacja świetnej i taniej okleiny, którą niejeden raz wykorzystam jeszcze w moich projektach. Zresztą zobaczysz niedługo sama!

kuchenka dla dzieci z kartonu

Podpowiadam oczywiście dokładnie, jak wykonać samemu taką kuchenkę dla dzieci z kartonu:
 • wybierz karton, który będzie fundamentem całej kuchenki (u mnie przydał się karton po pieluszkach, który był wystarczająco głęboki, ale i jednocześnie nie za wysoki), następnie przygotuj kartonik na zlew (u mnie nadał się idealnie, oczywiście po obcięciu niepotrzebnych części, kartonik, który przysłano mi z próbkami jedzenia dla niemowląt). Ważne, by kartonik na zlew był na tyle wysoki, aby zgiąć częściowo boki i przykleić je do fundamentu kuchenki. Dodatkowo świetnym uzupełnieniem kuchenki jest część tylna z półką – tu trzeba użyć twardego i mocnego kartonu, tak samo, jeśli chcemy zrobić półkę w piekarniku.

  kuchenka dla dzieci z kartonu

 • W fundamencie kuchenki zrób otwór na zlew, dopasowany do kartonika, z którego zrobisz zlew, a także wytnij drzwiczki piekarnika, a w drzwiczkach otwór na szybkę.

  kuchenka dla dzieci z kartonu

 • Zmierz i przygotuj tylną część kuchenki z półką – trzeba je mocno ze sobą połączyć, używając taśmy dwustronnie klejącej. Taką taśmą doklej również półkę w piekarniku oraz podklej zlew w fundamencie kuchenki.

  kuchenka dla dzieci z kartonu
  kuchenka dla dzieci z kartonu

 • Kiedy taśma będzie już dobrze trzymała, otrzymasz mniej więcej tak wyglądającą kuchenkę:

  kuchenka dla dzieci z kartonu

 • Teraz czas na wykorzystanie okleiny, którą można kupić w wielu wzorach i kolorach, więc kuchenka może wyglądać tak, jak sobie wymarzysz. Okleina jest świetnym tworzywem do takich projektów – jest mocna, świetnie kryje niedociągnięcia, jeśli coś musimy więcej zakleić, gładka i nie widać na niej odcisków palców. W pierwszym wcieleniu mojej kuchenki, kiedy jeszcze nie znałam okleiny, wykorzystałam po prostu kolorowy papier do pakowania prezentów – owszem, był kolorowy, ale po kilku zabawach zaczął się drzeć i kuchenka wyglądała coraz gorzej. A że moje dziewczyny korzystają z niej praktycznie codziennie, przywróciłam jej należyty blask i użyteczność.

  kuchenka dla dzieci z kartonu

 • Szybkę piekarnika zrobiłam z grubszej przezroczystej owijki na dokumenty, którą podkleiłam oczywiście taśmą dwustronną. Pamiętaj również o tym, aby wyciąć w drzwiczkach piekarnika mały otwór, którym dzieci będą go otwierać.

  kuchenka dla dzieci z kartonu

 • Okleinę najlepiej zacząć naklejać właśnie od strony szybki piekarnika, aby przykryć krawędzie, a dopiero później nakleić szybkę. Warto również okleinę naklejać etapami, by była gładka i ładna, gdyż trzeba uważać na pęcherzyki powietrza, które mogą się pod nią dostać, gdy przyklejamy zbyt duży kawałek.
 • Kran można zrobić z buteleczki jogurtu dla dzieci do picia, który wsadzimy do rolki po papierze toaletowym oraz miarki dodawanej do każdego mleka modyfikowanego. Połączenie tych wszystkich elementów okleiną nie jest trudne, a daje świetny efekt i kran staje się naprawdę wytrzymały. Bez problemu go również przykleimy do kuchenki, gdyż okleina estetycznie zakryje podstawę kranu. Kurki z wodą ciepłą i zimną oraz pokrętła palników oraz piekarnika można zrobić również z miarek po mleku modyfikowanym – bez problemu można zrobić w kartonie dziurki na nie, a pokrętła do palników i piekarnika polecam dodatkowo przykleić od wewnętrznej strony piekarnika, by były stabilne.kuchenka dla dzieci z kartonu

  kuchenka dla dzieci z kartonu

kuchenka dla dzieci z kartonu

 • Palniki to dopasowane do wielkości kuchenki wycięte z grubszego kartonu kółka, oklejone czarną okleiną i przyklejone taśmą dwustronną.

  kuchenka dla dzieci z kartonu

 • Do zrobienia haczyków na chochlę i łopatkę użyłam gumowych haczyków do powieszania np. w łazience na płytkach. Warto kilka razy okleić je okleiną, by mocno się trzymały.

  kuchenka dla dzieci z kartonu

Myślę, że tak przygotowana kuchenka sprawi mnóstwo radości dzieciom, a wy nie będziecie mieli pozakupowej czkawki, że kupiliście zabawkę, z której dziecko nie korzysta. Zresztą przyglądałam się różnym kuchenkom i mało która miała to, co uważałam za ważne w kuchence: duży, otwierany piekarnik, w którym można pomieścić naczynia i jedzenie, kiedy zabawa będzie skończona, zlew, w którym zmieszczą się zabawkowe naczynia i półkę oraz haczyki, które dopełnią całości. Owszem, niektóre sklepowe wydają dźwięki, może i wyglądają bardziej profesjonalnie, ale dziecku naprawdę niewiele potrzeba, by bawić się. A wręcz zbyt dużo imitacji zubaża jego wyobraźnię.
Zrobioną własnoręcznie kuchenkę można zaprojektować według własnych upodobań i preferencji – można dodać z boku np. wieszak na ścierkę lub suszarkę do naczyń. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Jeśli nie macie miejsca na tak dużą kuchenkę, zróbcie mniejszą. Wielkość można dostosować do warunków mieszkaniowych.

kuchenka dla dzieci z kartonu

 

Zatem, do dzieła! Kuchenka dla dzieci z kartonu to zabawka nie tylko dla dziewczynek, bo przecież i chłopcy lubią przygotowywać ukochanej mamie obiad i herbatę! Wystarczy tylko pozbierać kilka kartonów oraz innych przedmiotów i wybrać najbardziej odpowiadające nam wzory oklein, aby stworzyć niepowtarzalną zabawkę, którą z wielką przyjemnością będą się bawić nasze pociechy!

Przekonałam was do poświęcenia swojego czasu na zrobienie dzieciom świetnego prezentu? A może macie swoje własne pomysły na kuchenkę dla dzieci z kartonu? Podzielcie się nimi w komentarzu!