Kim jesteś, mamo?

wpis w: Artykuły | 0

Bycie mamą w dzisiejszych czasach wcale nie jest proste. Nie dość, że najczęściej dzieci wychowuje się w rodzinach składających się tylko z mamy, taty i dzieci, to jeszcze czasy, w których żyjemy, każą nam żyć szybko, wybierać dużo i pragnąć wszystkiego. Kiedy zostajesz mamą, warto jednak zapytać sama siebie: „Kim jesteś, mamo?” – refleksje nad życiem mogą Ci pomóc w codzienności.

 

kim jesteś, mamo

 

Jestem mamą już kilka lat, a przez prawie trzy lata podwójną mamą. Często działałam intuicyjnie i wyszło nam to na dobre, wiem też jednak, że popełniłam mnóstwo błędów. Nie wiedziałam o wielu sposobach opieki nad dzieckiem, nie przyjrzałam się innym rozwiązaniom problemów. Niektóre owszem, gdzieś krążyły wokół, ale niekoniecznie się w nie zagłębiałam, albo od razu, bez wgłębiania się, odrzucałam. Byłam dość mocno bombardowana zewsząd reklamami i wspaniałymi radami, które z czasem się nie sprawdziły.
Oczywiście – Ty jesteś jedna i Twoje dziecko jest wyjątkowe. Tworzycie razem rodzinę jedyną w swoim rodzaju. U Ciebie może coś wspaniale zadziałać, a u koleżanki już nie. Tobie może coś się niesamowicie spodobać, koleżanka nawet nie spróbuje. A czasem chciałabyś którejś „metody”, ale kompletnie nie uda Ci się jej wprowadzić w relacjach z Twoim dzieckiem. Bo Twoje dziecko tego nie chce; bo nie masz cierpliwości, warunków lub całkowitego przekonania do jej wprowadzenia; bo inni pukają się w czoło, gdy im o tym mówisz i rezygnujesz. Masz prawo do tego! Nie obarczaj się winą za brak realizacji wszystkich „ostatnio modnych” trendów w wychowywaniu dziecka! Wiem, że chcesz dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze, dlatego zaufaj sobie. Owszem, dowiedz się o możliwościach, ale nie próbuj wszystkiego na siłę. Poznawaj, ucz się, doczytuj, pytaj i sprawdzaj, czy jest to zgodne z Twoimi przekonaniami, czy czujesz wewnątrz siebie, że to jest ta ścieżka, którą chcesz podążać.

 

kim jestes, mamo

 

Nie ma szkoły, po której skończeniu mamy dyplom z tytułem: „mama”, „tata”. Rodzicielstwa uczymy się przez praktykę, ale nasza cywilizacja zaczyna tłamsić naszą intuicję, dlatego wiele dobrych rozwiązań, które zawsze praktykowano, jest nieznanych. Nie żyjemy w wielopokoleniowych rodzinach, w których każdy miał doświadczenie z małymi dziećmi od początku, a urodzenie własnego to był po prostu kolejny etap życia – znajomy, bo wielokrotnie poznany w grupie bliskich. Wiele rzeczy musimy nauczyć się od podstaw, a wiele naturalnych umiejętności nasza cywilizacja neguje, bo w dzisiejszym świecie liczy się tylko konsumpcja i powielanie prostych schematów. Niestety, mamy wokół siebie mnóstwo innych niebezpieczeństw, których nawet kilkadziesiąt lat temu nie było, dlatego nasza czujność i wiedza są bardzo potrzebne. Wiedza to narzędzie do spełnienia się również w roli mamy. Dlatego chciałabym Ci powiedzieć, że w szukaniu swojego rodzicielstwa nie musisz być sama!

 

kim jestes, mamo

 

Idea darmowych webinarów (spotkań online) znana mi jest od dawna, ale dopiero niedawno stwierdziłam, że czuję się na siłach, by spróbować ich w roli prowadzącej, a nie tylko biernego obserwatora. Przeprowadziłam swój pierwszy webinar o Naturalnej Higienie Niemowląt i tak mi się to spodobało, że postanowiłam dalej rozwijać się w tym kierunku. Zaczęłam zapraszać mailowo znane mi mamy, które mogłyby podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem na konkretny temat i tak powstał cykl „Inspirujące mamy” – razem z Kasią Frenczak-Sito będziemy co miesiąc zapraszać mamy-specjalistów w danym temacie. Pierwszym tematem w tym cyklu będzie przestrzeń, która rozwija dziecko, a opowie o niej sama Kasia, gdyż przestrzeń w stylu Montessori to jej ulubione zagadnienie. Kolejne tematy będą dotyczyły m.in. masażu niemowląt, chustonoszenia, pieluszkowania wielorazowego, pojawi się również z pewnością ponownie bliski mi temat wychowania bezpieluszkowego, które polecam każdemu. W mojej głowie jest mnóstwo innych zagadnień, które chciałabym omówić z gośćmi, dlatego będę ten cykl sukcesywnie rozwijać.
Marzą mi się szkolenia online, które pomogą każdej mamie na nowej drodze życia, jakim jest macierzyństwo. To droga pełna miłości, ale i zwątpień; radości, ale i porażek; uśmiechu, ale i smutku. Chciałabym, by mamy wiedziały, że nie są w swoim macierzyństwie same, że jest wiele rozwiązań na ich problemy, że mogą spróbować alternatywnych metod. Żeby wiedziały, jakie mają prawa i zaufały swojej intuicji. Żeby miały wiedzę, która pomoże im dobrze zorganizować codzienność z dzieckiem, by czuć się spełnioną i mieć siły na podejmowanie nowych wyzwań. Bo dziecko to niekończąca się przygoda życia. Najciekawsza przygoda świata.

 

webinar inspirujace mamy

 

Chcesz dołączyć do darmowych spotkań online i posłuchać doświadczeń innych mam? Możesz zapisać się tutaj: CHCĘ DOŁĄCZYĆ, a odtąd otrzymasz informacje o kolejnych, bezpłatnych spotkaniach, które możesz obejrzeć w domowym zaciszu, podczas drzemki dziecka, lub nawet podzielić je na kilka mniejszych części, bo jeśli nie uda Ci się obejrzeć webinaru na żywo, otrzymasz czasowy dostęp do powtórki spotkania. Same jesteśmy mamami małych dzieci i wiemy, że dzieci są nieprzewidywalne!

Wszystkie ważne informacje dotyczące cyklu webinarów znajdują się na stronie: INSPIRUJĄCE MAMY. Może jesteś jedną z tych mam, które chcą się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem? Napisz: lidia@haniola.com

Kim jesteś, mamo? A kim chciałabyś być?