Jak zrobić warcaby – prosto, tanio i efektownie

wpis w: DIY | 4

Każdy rodzic staje przed dylematem – co zaproponować dziecku do zabawy, aby było ono zadowolone, a i rodzic nie musiał zbyt dużo po zabawie sprzątać. A jeśli ta aktywność kształtowałaby jakieś umiejętności (przynajmniej takie, które my, dorośli, widzimy, bo są oczywiste), to wszyscy byliby zadowoleni. Dlatego proponuję dziś, jak zrobić warcaby – prosto, tanio i efektownie.

jak zrobić warcaby

Uczyć grać w gry planszowe warto już od małego. Oczywiście, na początku dzieci najczęściej nie dotrwają do końca gry, bo znudzą się szybciej, ale z każdą kolejną grą i kolejnym rokiem życia dziecka, gra będzie coraz dłuższa i coraz bardziej zajmująca dla niego. A i my, dorośli, będziemy mogli czerpać z gry więcej przyjemności.

Warcaby to gra, która uczy przede wszystkim myślenia, spostrzegawczości i koncentracji. Te cechy najlepiej właśnie ćwiczyć już z kilkulatkiem. A jeśli nie będzie potrafił się tak skoncentrować, że nawet zasady gry do niego nie dotrą, daj mu się chociaż pobawić grą – niech ustawia pionki, gdzie chce, przesuwa je, jak chce. Najważniejsze, że zapamięta, iż taka gra istnieje, jest ładna i ciekawa, i w końcu kiedyś załapie, o co w niej chodzi. Przecież wiadomo – nie od razu Kraków zbudowano – więc warto dawać możliwość oswojenia się nawet z trudniejszą grą chociażby od luźnej zabawy. A ponieważ gra będzie zrobiona samodzielnie, to nawet jeśli pionki się pogubią, to łatwo zrobić nowe – nie będziesz się martwić się, że coś brakuje.

jak zrobić warcaby

 

Zatem – jak zrobić warcaby? Proponuję ci wersję prostą, tanią, ale jednocześnie efektowną!

Co jest potrzebne? Trzy elementy:

 1. kartonik z recyklingu (a najlepiej dwa takiej samej wielkości, bo plansza będzie się łatwo składać na pół),
 2. okleina (3 wzory: szachownica duża, kolor biały, kolor czarny),
 3. jednakowe nakrętki plastikowe od butelek – 20 sztuk (wystające fragmenty plastiku trzeba usunąć z nakrętki).

jak zrobić warcaby

A teraz dokładnie opiszę, jak zrobić warcaby:

 1. Wytnij z okleiny o wzorze szachownica duża kwadrat, w którym będzie się mieściło 10 na 10 kwadracików.
 2. Naklej wycięty kwadrat na kartoniki – postaraj się, aby w połowie kwadratu przebiegało złączenie kartoników.

jak zrobić warcaby

 1. Jeśli masz miejsce po bokach kartoników, z dwóch przeciwnych stron naklej dwa ok. 3-4 cm paski białej okleiny – to będą miejsca na zbieranie strąconych pionków. Dwa pozostałe boki przytnij to wysokości planszy. Tym sposobem plansza jest gotowa! Czas na pionki.
 2. Z białej i czarnej okleiny wytnij po 10 kwadratów o szerokości 5 cm.
 3. Odklej okleinę i na środku przyklej płaską stronę nakrętki od butelki.
 4. Ponacinaj wokół nakrętki paski.
 5. Naciągaj paski i przyklejaj na nakrętki do środka, aby pokryły całość nakrętki i część wklęsła nie była ostra. Pionki gotowe!

jak zrobić warcaby

jak zrobić warcaby

jak zrobić warcaby

jak zrobić warcaby

jak zrobić warcaby

Czas na zabawę!

Przypominam zasadę: dwóch graczy układa swoje pionki w jednym kolorze na polach czarnych w dwóch rzędach na krawędziach planszy. Gracze oczywiście grają z dwóch przeciwnych stron. Ustalają, kto zaczyna. Pionki ruszają się tylko po czarnych polach, czyli idą po skosie po jednej kratce. W momencie, gdy dwa pionki przeciwne stoją przy sobie, ten gracz, na którego wypada ruch, może przeskoczyć przeciwnika, tym samym strącając pionek z planszy. Oczywiście podczas tego ruchu musi być wolne miejsce na skok. Kiedy jakiś pionek dojdzie do krawędzi planszy po stronie przeciwnika, nabiera mocy i może poruszać się skosem na dłuższe odległości – zasada jednej kratki przestaje działać. Wygrywa ten zawodnik, który oczywiście strąci wszystkie pionki przeciwnika.

jak zrobić warcaby

Aby maksymalnie wykorzystać tę planszę (a jestem gorącą zwolenniczką tworzenia dwóch lub więcej zabawek w jednej), naklej po drugiej stronie kartonika najpierw białą okleinę na całość, a następnie wytnij z czarnej okleiny cztery cienkie paski i przyklej tak, aby utworzyły planszę do gry w kółko i krzyżyk. W tej wersji oczywiście kółkiem i krzyżykiem będą pionki białe i czarne od warcabów.

jak zrobić warcaby

jak zrobić warcaby

Jeśli znasz warcaby, a myślę, że większość z nas miała z nimi do czynienia, naucz swoje dziecko grać! Zyskasz z czasem dobrego przeciwnika i będziesz się cieszyć, jak bardzo się rozwija! A i ty wspomnisz swoje dzieciństwo i z pewnością będziesz czerpać przyjemność z tej logicznej rozrywki!
Spodobała ci się okleina? Zobacz, co dzięki niej już wyczarowałam: kuchenka dla dzieci z kartonuproste układanki dla dzieci, klikacze – proste dźwiękowe zabawki, lekkie klocki dla małych dzieci, proste karty do gry z małym dzieckiem, organizery na biurko dziecka.

Skoro już wiesz, jak zrobić warcaby – skusisz się? Zrobisz swoje? Daj znać w komentarzu!

 • Super! Bardzo ciekawy projekt DIY 🙂
  Nakrętki można także spryskać farbą w sprayu w odpowiednim kolorze 🙂

  • Dziękuję, ale to częściowo Twoja zasługa, bo okleinę poznałam dzięki Tobie 🙂 Zresztą, we wpisie o tym, jak zrobić kuchenkę z kartonu, o tym wspomniałam 🙂

 • Ale super! Dodaje do mojej nauczycielskiej listy z pomysłami!!! 🙂