Jak zrobić proste układanki dla dzieci

wpis w: DIY | 6

Dzieci potrzebują od czasu do czasu zupełnie nowych bodźców, aby się rozwijać. Jako rodzic, z pewnością starasz się temu sprostać. Aby pokazać ci, że nowe zabawki to nie jest kwestia pieniędzy, tylko kreatywności i poświęcenia czasu, proponuję dzisiaj trzy układanki, które z pewnością potrafisz zrobić, a i dziecko będzie czerpało przyjemność z ich układania. Zatem: jak zrobić proste układanki dla dzieci?

jak zrobić proste układanki dla dzieci

Już w poprzednim wpisie, w którym użyłam okleiny (Kuchenka dla dzieci z kartonu DIY) byłam zachwycona tym nowym, tanim materiałem, który w połączeniu z opakowaniami z odzysku, może stworzyć zupełnie nową jakość. Dziś pokażę ci kolejny sposób na to, aby wykorzystać okleinę i stworzyć coś zupełnie niepowtarzalnego.

Przygotowałam trzy różne układanki, dzięki którym dziecko poćwiczy koncentrację, spostrzegawczość i poczuje przyjemność z zakończenia działania z sukcesem. Każda ma inny stopień trudności, który oczywiście możesz dostosować do wieku swojego dziecka.
Takie domowe układanki mają również tę zaletę, iż można je tworzyć w sposób nieograniczony – próbuj nowych kształtów przy rozcinaniu układanki, korzystaj z wielu wzorów. Te, które prezentuję, to jedynie przykłady – i wykorzystaj je na różny sposób i na różnych materiałach (jeśli nie masz okleiny, możesz podkleić zwykły obrazek z gazety na tekturkę i również pociąć go na układankę).

jak zrobić proste układanki dla dzieci

Polecam okleinę, gdyż oprócz pięknych wzorów, jest ona trwała i wytrzymała oraz prosta w użyciu – po uważnym podklejeniu nie będzie żadnych zgnieceń, pęcherzyków powietrza, a i cała układanka będzie wytrzymała.
Oto przepis, jak zrobić proste układanki dla dzieci:
 • początek zrobienia tych układanek jest taki sam: najpierw wybierz wzór (tu rozmiar 45 x 25 cm), a następnie naklej go na tekturkę (ja wykorzystałam tekturki, które są dołączone do ubrań w sklepie, bo takie akurat miałam, ale ty wykorzystaj to, co masz pod ręką; najlepiej by jednak było, aby nie była bardzo gruba. Jeśli nie masz żadnej tekturki, możesz wykorzystać kartkę z bloku technicznego). Pamiętaj, by przykleić okleinę po tej stronie, która jest z napisami lub obrazkami, a białą zostawić, by była widoczna;

  jak zrobić proste układanki dla dzieci

 • po drugiej stronie tekturki (tej czystej) jest miejsce na to, by odrysować kształty, na jakie chcemy pociąć układankę;

  jak zrobić proste układanki dla dzieci

 • wycinamy i gotowe!

Tak wygląda układanka kwadratowa:

jak zrobić proste układanki dla dzieci

Moja uwaga: na początku odrysowałam za małe kwadraty (4 x 4 cm), ale przy wycinaniu zdecydowałam się na kwadraty 8 x 8 cm, gdyż obrazek był dość skomplikowany. Plusem tworzenia samodzielnie układanek jest to, że zawsze możesz ją pociąć na mniejsze kawałki, jeśli zobaczysz, że jest zbyt łatwa dla dziecka.

Tutaj jest układanka trójkątna:

jak zrobić proste układanki dla dzieci

Moja uwaga: trójkąty są trudniejsze niż kwadraty, więc taka układanka będzie bardziej dla starszaków niż maluszków.

jak zrobić proste układanki dla dzieci

A tu układanka kołowa:

jak zrobić proste układanki dla dzieci

Moja uwaga: najłatwiejsza dla dzieci, ale pracy przy niej najwięcej. Dobierz wielkość kółek tak, aby nie zawierały w sobie całego obrazka (dla utrudnienia możesz tak zrobić z jednym obrazkiem), gdyż to po otoczeniu właśnie dziecko będzie domyślało się, gdzie wstawić kółko. Po narysowaniu kółek uważnie przecinaj tekturkę i wytnij kółka. Nie przejmuj się, że musisz poprzecinać krawędzie – podkleisz je po dolnej stronie, a na górnej nie będzie tego zupełnie widać i nie przeszkodzi to w układaniu kółek.

jak zrobić proste układanki dla dzieci

jak zrobić proste układanki dla dzieci

I jak ci się podobają układanki? Skoro wiesz, jak zrobić proste układanki dla dzieci, nie czekaj i zabieraj się do działania! Twoje dziecko z pewnością się ucieszy i niewielkim kosztem będzie miało ciekawą rozrywkę.
Spieszę zapewnić, że pojawi się tutaj jeszcze wiele inspiracji dotyczących okleiny, więc jeśli chcesz ją zakupić, kupuj w różnych ciekawych wzorach i kolorach. Przed nami mnóstwo zabawy, pomysłów i praktycznych rozwiązań!

A w komentarzu podziel się swoimi pracami lub powiedz, czy mój pomysł ci się podoba!

 • Super pomysł! Muszę stworzyć takie układanki dla mojej małej siostrzyczki 🙂

  • Lidia

   Będzie miała dużo radości z takich układanek:-)

  • Dziękuję 🙂 Z pewnością się ucieszy i z chęcią będzie się bawić!

 • Ale fajne! Jakie pomysłowe i proste. Będę musiała spróbować:)

  • Lidia

   Dziękuję:-) Polecam, naprawdę efektowne i zainteresuje dzieci.

  • Polecam, proste, a efektowne!