Jak zrobić podłużne klocki – do układania w dwóch wariantach

wpis w: DIY, Zabawki | 0

Bardzo lubię tworzyć nowe zabawki dla moich córeczek. Uwielbiam również korzystać wtedy z okleiny, co możecie zauważyć na moim blogu (polecam wpis, który podsumowuje stworzone zabawki i inne przedmioty z okleiny). Nie inaczej jest tym razem!

 

podłużne klocki

 

W samodzielnym robieniu zabawek jest jedna niepowtarzalna rzecz: możesz zrobić je dokładnie tak, by było odpowiednie do wieku dziecka. Wiadomo, jak to jest z kupionymi zabawkami: niektóre są za trudne, inne za łatwe; niektóre w ogóle dziecku się nie podobają i z nich nie korzysta. Robiąc własne masz pewność, że możesz zmodyfikować zabawkę, by bardziej odpowiadała dziecku, albo sprawdzasz, czy taki pomysł mu odpowiada.
Klocki, które do tej pory zrobiłam i pokazałam na blogu (duże klocki oraz małe klocki) mają jedną wielką zaletę: można je łączyć i tworzyć niepowtarzalne budowle lub systemy. Ponieważ wszystkie są zrobione z pustych opakowań i pokryte okleiną, pasują do siebie, choć są w różnych rozmiarach. Ta różnorodność jest zaletą – czasem przecież dziecko potrzebuje mniejszego lub większego klocka, by stworzyć coś, co wymyśliło. Poza tym klockami można bawić się oddzielnie: każdy zestaw to osobne inspiracje zabaw.
Nie inaczej jest z podłużnymi klockami, które przedstawiam w tym wpisie. Idealnie pasują to innych, które robiłam wcześniej, a jednocześnie można się nimi bawić w dodatkowe tablice. Zapraszam zatem, by zobaczyć, jak zrobić podłużne klocki!
Potrzebujesz:
  • osiem pustych pudełek po paście do zębów (ja wykorzystałam po paście dziecięcej, ale jeśli nie masz, możesz po paście dla dorosłych)
  • okleinę w czterech kolorach (postanowiłam wziąć kolory, których nie używałam jako głównych w poprzednich projektach)
  • tekturki, na których zmieszczą się długości pudełek.
Pudełka pokryj okleiną (po dwa pudełka w jednym kolorze), tak jak jest to przedstawione na zdjęciach niżej:
podłużne klocki

podłużne klocki

podłużne klocki

podłużne klocki

Następnie wytnij po kilka prostokątów, które mają wielkość największego boku pudełka po paście do zębów. Na tekturkach przyklej je w różne wzory – ja wykorzystałam dwie tekturki i nakleiłam je po obu ich stronach, dlatego mam cztery wzory: prostsze oraz trudniejsze. Z doświadczenia wiem, że kilka takich przykładów całkowicie wystarczy, bo dziecko znudzi się, jeśli będzie miało np. po dziesięć różnych wzorów do układania. Jeśli chcesz zrobić więcej, polecam, by dawać dziecku maksymalnie cztery wzory podczas jednej zabawy.

 

podłużne klocki

podłużne klocki

podłużne klocki

 

Wiesz już, jak zrobić podłużne klocki – prosto, prawda? A bawić dziecko może się na dwa sposoby: układając przestrzennie klocki lub dobierając je do wzorów na planszach. Życzę udanej zabawy!