Jak zrobić lekkie klocki dla małych dzieci

wpis w: DIY | 0

Klocki to niezbędny element w zabawkach naszych dzieci. Mogą być przeróżne i mieć swoje właściwości. Nieodłączną ich cechą jest kreatywność podczas zabawy – budowanie i burzenie, układanie w różnych konfiguracjach, a także wykorzystywanie ich do innych zabaw. Warto zatem dać dziecku klocki, choć niekoniecznie muszą być one kupione, bo nie wszystkie nadają się już dla maluchów. Dzisiaj pokażę zatem, jak zrobić lekkie klocki dla małych dzieci.

lekkie klocki dla małych dzieci

Co potrzeba, aby szybko i prosto zrobić kolorowe klocki? Lista jest krótka:
A tu dokładny opis, jak zrobić lekkie klocki dla małych dzieci:
 1. Z okleiny wytnij następujące elementy: 2 kawałki, które pokryją nam boki pudełka np. od zapałek i trochę części głównej, toteż muszą być większe, niż sam bok oraz 1 pasek o szerokości głównej części i długości powyżej obwodu pudełka.

  lekkie klocki dla małych dzieci

 2. Polecam wykorzystać okleinę bez wzorów, natomiast powycinać z każdego koloru komplety na 2 klocki.
 3. Najpierw przyklej boki pudełka, zaginając boczki okleiny na wąskie boki pudełka.

  lekkie klocki dla małych dzieci

 4. Pasek zacznij naklejać od wąskiego boku pudełka, uważając, by przykrył zagięcia okleiny w dobrym kierunku, aby klocek był gładki.

  lekkie klocki dla małych dzieci

 5. Lekkie klocki dla małych dzieci gotowe!

Jak można bawić się takimi klockami?

 • Oczywiście układaj wieżę z klocków, w zależności od wieku dziecka, można zacząć od wieży układanej poziomo, a następnie próbować ułożyć wysokie elementy.

  lekkie klocki dla małych dzieci

 • Stwórz pociąg z klocków, czyli niech dziecko układa jeden klocek za drugim. Wariantem tej zabawy jest oczywiście układanie różnych wzorów: kwadratów, trójkątów, prostokątów.
 • Zbuduj zagrody dla zwierząt lub domy dla figurek.

  lekkie klocki dla małych dzieci

 • Ułóż klocki tak, aby można je było przewrócić jak domino – ta zabawa uczy koncentracji, ale małym dzieciom trzeba będzie intensywnie pomagać, gdyż często przez przypadek przewracają klocki i wpadają we frustrację. Efekt przewracania naprawdę cieszy!

  lekkie klocki dla małych dziecilekkie klocki dla małych dzieci

 • Poproś dziecko, aby odszukało klocki, które są w jednym kolorze (dlatego polecam, by od razu robić po 2 klocki z jednego koloru). To świetny sposób, aby uczulić dziecko na różne kolory i nawet odcienie! Oczywiście za każdym razem mów, jaki jest to kolor i jeśli ma odcień, to dodaj, że to np. jasny fioletowy lub ciemny fioletowy. Moja dwulatka uwielbia ćwiczyć dopasowywanie kolorów właśnie poprzez dołożenie klocka obok drugiego w tym samym kolorze.

  lekkie klocki dla małych dzieci

Mam nadzieję, że przekonałam cię, że to żaden problem stworzyć takie lekkie klocki dla małych dzieci i że będą one służyć długo (okleina jest trwała) oraz można je wykorzystywać do przeróżnych zabaw, szczególnie związanych właśnie z rozróżnianiem kolorów.

Zatem, do dzieła!

A w komentarzu podziel się, w jaki sposób twoje dziecko najbardziej lubi bawić się klockami!