Jak schudnąć po ciąży zdrowo oraz bez fizycznego ruchu

wpis w: Artykuły | 2

Jak schudnąć po ciąży zdrowo oraz bez fizycznego ruchu? Poznaj moją historię i przekonaj się, że to możliwe.

Wiele mam po ciąży boryka się z kilogramami, które pozostały po urodzeniu dziecka. Mnie również to nie ominęło. Ponieważ w ciąży nie mogłam zbyt dużo jeść, po urodzeniu drugiej córki nadrobiłam to dwukrotnie. A waga rosła i rosła. Aż w końcu zaczęło mi być z tym źle. Lato miało nadejść i wstyd mi było znów pokazać się w stroju kąpielowym.

schudnąć po ciąży zdrowo oraz bez fizycznego ruchu

Jako mama dwójki małych dzieci zupełnie nie miałam czasu na ruch, a właściwie miałam go nadto, bo ciągłe spacery i bawienie się z dziećmi, sprzątanie po nich, przynoszenie czegokolwiek to życie wręcz w ciągłym ruchu, ale nie takim, który zmienia tłuszcz w mięśnie. Wiedziałam, że nie będę mogła pozwolić sobie na chociażby pół godziny ćwiczeń czy godzinę biegania. Praca na pełen etat, dzieci, a także rozwijanie dodatkowej pasji, którą stał się ten blog były dla mnie priorytetem, a nie aktywność fizyczna. Dlatego postanowiłam poszukać, czy można schudnąć tylko poprzez zmianę nawyków jedzenia.
Internet jest kopalnią wiedzy na temat przeróżnych diet. Ja byłam bardzo sceptyczna do takich, które obiecywały świetne efekty po kilku tygodniach, albo po zażywaniu odpowiednich suplementów. Wiadomo – po diecie kilogramy szybko wracają, dlatego interesowała mnie zupełna zmiana nawyków jedzeniowych, która nie byłaby obciążająca dla mojego portfela. Nie chciałam też chodzić głodna, bo im człowiek bardziej czuje głód, tym więcej myśli o jedzeniu.

schudnąć po ciąży zdrowo oraz bez fizycznego ruchu

Przez przypadek trafiłam na ofertę Katarzyny Gurbackiej i zakupiłam jej program “Alchemia odchudzania”. Zaryzykowałam. Przekonało mnie to, co pisała w swoich postach. Postanowiłam spróbować. Przeczytałam jej e-booka, który tym bardziej mnie utwierdzał w mojej decyzji. Najważniejsze było tu samo nastawienie do jedzenia. Zasada jest jedna: powinniśmy jeść tylko tyle, ile nam jest potrzebne. “Alchemia odchudzania” pokazuje, jak obliczyć swoje zapotrzebowanie na jedzenie i wcale nie skupia się na liczeniu kalorii. Trzeba po prostu poznać zasadę proporcji białek, węglowodanów i tłuszczów dla naszej wagi. A jeśli chcemy schudnąć, to proporcjonalnie jeść mniej, ale potrawy z wszystkich tych grup. Autorka podaje przykładowe jadłospisy, aby mniej więcej wiedzieć, co dokładnie należy zjeść i w jakiej ilości. Zastosowałam się do tych zaleceń – i po tygodniu ważyłam ponad kilogram mniej. Ale szybko zmodyfikowałam jadłospis, gdyż nie byłoby mnie stać na dokładne trzymanie się przepisów, jednak dalej chudłam. Po 8 tygodniach schudłam 8 kilogramów! Wcale nie głodowałam, choć zdecydowanie zjadałam mniej, ale jadłam to, co lubiłam. Z części produktów trzeba niestety całkowicie zrezygnować.

schudnąć po ciąży zdrowo oraz bez fizycznego ruchu

Jak zatem schudnąć po ciąży zdrowo oraz bez fizycznego ruchu? Oto zasady:

 1. Jedz mniej – niestety, ilość przyjmowanego jedzenia jest ważna. Nie schudniesz, jeśli nie przyzwyczaisz żołądka do mniejszych ilości, ale wierz mi, jest to całkowicie możliwe. Po kilku tygodniach naprawdę wystarczy ci talerz zupy na obiad.
 2. Jedz często, co 3-4 godziny, ale właśnie mało. Jeśli będziesz stosowała odpowiednie proporcje białek, węglowodanów i tłuszczów, to każdy posiłek naprawdę starczy ci na te 3-4 godziny, a nawet dłużej, a ty nie będziesz czuła głodu między posiłkami.
 3. Nie podjadaj – właściwie patrz punkt 2 – nie będziesz musiała podjadać, jeśli nie będziesz czuła głodu po odpowiednim posiłku.
 4. Nie jedz i nie pij następujących produktów – to chyba najważniejszy punkt. Musisz zrezygnować z:
 • cukru – w każdej postaci i z każdego produktu, który go zawiera (czytaj etykiety – nie tylko słodycze zawierają cukier, nawet w np. ketchupie, musztardzie, sokach, jogurtach owocowych jest cukier lub syrop fruktozowo-glukozowy);
 • pieczywa, czyli ogólnie mąki, a także ryżu, makaronu;
 • ziemniaków;
 • alkoholu;
 • jedzenia przetworzonego, które zawiera jakiekolwiek konserwanty, spulchniacze, zapychacze, barwniki czy inne środki chemiczne.

schudnąć po ciąży zdrowo oraz bez fizycznego ruchu

Co zatem można jeść?

 • najważniejsze jest mięso, najlepiej pieczone lub duszone (trochę tłuszczu można użyć), ryby i inne produkty mające dużo białka, jak jogurty naturalne, sery, również orzechy;
 • z węglowodanów wybieraj warzywa i owoce nieprzetworzone, ewentualnie mogą być suszone, ale bez dodatku cukrów lub sztucznych przypraw;
 • korzystaj z tłuszczów naturalnych: masła i oleju nierafinowanego filtrowanego na zimno;
 • pij dużo, najlepiej wodę z cytryną, samą wodę lub herbatę.
Na początku ważyłam 68 kg, po 8 tygodniach schudłam 8 kg. Jak wyglądały moje posiłki? Oto przykłady (oczywiście to propozycje zamienne):
 1. śniadanie:
 • kawałek mięsa lub ryby plus warzywo, np. pomidor
 • 2 duże śledzie lub 4 małe w oleju plus warzywo, np. pół papryki
 • kilka plasterków kiełbasy lub szynki i 2 plasterki sera żółtego plus warzywo
 • serek wiejski plus warzywo
 1. drugie śniadanie:
 • sałatka z 1/4 makreli wędzonej, 2 liści sałaty, 1/4 papryki i pomidora (to moje danie do pracy)
 1. obiad:
 • talerz zupy z mięsem lub kiełbasą w środku
 • kawałek mięsa plus warzywa
 1. przekąska:
 • garść orzechów włoskich, laskowych lub migdałów plus owoc, np. jabłko lub pół banana
 1. kolacja:
 • 2 jajka plus warzywo
 • placuszki z 2 jajek wymieszanych z dojrzałym bananem i usmażonych na łyżce oleju
 • jogurt naturalny plus owoce.
Teraz już oczywiście mam szerszy wybór posiłków, bo wiem już, ile mogę zjeść, by nadal chudnąć, albo by po prostu nie przytyć.

schudnąć po ciąży zdrowo oraz bez fizycznego ruchu

Myślałam, że nie będę potrafiła zrezygnować z chleba do śniadania lub kolacji, a ziemniaków lub makaronu do obiadu. Ale można się przyzwyczaić i nie traktować tego jako karę, tylko z przyjemnością jeść pozostałe rzeczy.
Nie nazywam tego dietą, bo to po prostu zmiana nawyków jedzenia. Wiem, że pewnych rzeczy będę już zawsze unikać, niektóre pewnie skosztuję od czasu do czasu, jak już ustabilizuję sobie mój organizm. Jem więc to, co lubię, ale unikam tego, czego jeść nie należy i tak zostanie. I nie objadam się – to najważniejsze, a jednocześnie nie chodzę głodna, więc nie muszę podjadać żadnych smakołyków, które sprzyjają tyciu. Jestem zadowolona ze zmiany rozmiaru ubrań i wiem, że jem zdrowo, bo są to produkty jak najmniej przetworzone. Zmiana nawyków jedzenia naprawdę popłaca, jeśli będą to takie nawyki, które posłużą naszemu organizmowi.
Nie jestem dietetykiem ani lekarzem. Opowiedziałam ci moją historię, aby pokazać, że można schudnąć, trzeba tylko zmienić nawyki żywieniowe. Jeśli zdecydujesz się na to, pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność.

Przekonałam cię, że można schudnąć po ciąży zdrowo i bez wysiłku fizycznego? A może masz jakiś inny sposób?

 • Moja teoria jest nieco inna. Wystarczy karmić piersią i opiekować się dzieckiem. I już. 🙂

  • Zgadzam się, karmienie piersią pomaga oczywiście, ale z czasem je się więcej, bo przecież się karmi i to zniknie, a niestety, kilogramy potem zostają. Tak było w moim przypadku. Tym bardziej jest trudno, jak się już nie karmi, a jeszcze dojada po dzieciach, bo żal wyrzucić to jedzenie. Jeśli bym mogła cofnąć czas, to bym pilnowała tego, ile jadłam podczas karmienia, by nie przytyć. Ale i teraz wiem, że można schudnąć w każdym momencie, nie tylko po ciąży.