Decyzja o pierwszym dziecku jest często bardzo przemyślana (jeśli oczywiście natura sama za nas nie zdecyduje). Podobnie pewnie jest z myśleniem o drugim dziecku, jeśli oczywiście rodzice w ogóle są tym zainteresowani. I wtedy nasuwają się pytania: kiedy najlepiej zdecydować się na drugie dziecko – czy dość szybko, czy trochę odczekać, czy jeszcze dłużej odczekać. Ponieważ mam dwie córeczki, chciałabym podzielić się z Tobą moimi przemyśleniami na ten temat.
W moim przypadku, decydując się na pierwsze dziecko od razu wiedziałam, że będę chciała mieć ich przynajmniej dwoje (na początku myślałam o trójce, ale życie zweryfikowało moje plany). Uważam bowiem, że łatwiej wychowywać dwójkę niż jedno dziecko i między rodzeństwem może stworzyć się świetna więź, która będzie podporą dla każdego z nich przez całe życie (doświadczam tego z moją siostrą).
Po pewnym czasie od urodzenia pierwszej córki stwierdziłam, że optymalnym czasem na staranie o drugie będzie wtedy, gdy pierwsza skończy dwa lata. I tak się stało, dlatego różnica między moimi dziewczynkami wynosi prawie trzy lata. Jakie są tego wady i zalety?
ZALETY:
-
Jeśli z góry zakładasz, że chcesz mieć małą różnicę między dziećmi, będziesz pewnie przechowywać całą „infrastrukturę” dziecięcą – łóżeczko, wózek, ubranka, wanienka, zabawki (w międzyczasie warto oczywiście pożyczać te wszystkie rzeczy, szczególnie jeśli nie masz zbyt dużo miejsca na przechowywanie).
-
Jesteś wprawiona w opiece nad niemowlakiem – bardzo dobrze pamiętasz, co robić przy maluszku.
-
Pewne elementy masz zweryfikowane i możesz jeszcze lepiej poukładać swoje macierzyństwo, korzystać z kolejnych rozwiązań, a odrzucić te, które się nie sprawdziły.
-
Twoje starsze dziecko może dłużej być z Tobą, kiedy przebywasz na drugim urlopie macierzyńskim – moja Hania zaczęła chodzić po kilku miesiącach do przedszkola, ale mogłam ją bez problemu przy początkowych objawach choroby zostawiać w domu, by szybko wyzdrowiała i nie zachorowała jeszcze poważniej.
-
Z biegiem miesięcy będzie coraz łatwiej – starsze dziecko będzie mogło Ci pomóc w opiece nad młodszym, od najmłodszych lat będzie ćwiczyć współpracę oraz umiejętność dzielenia się (mamą, tatą, zabawkami, czasem itp.).
-
Mała różnica między rodzeństwem procentuje w wielu przedszkolnym – dzieci potrafią bawić się razem i z chęcią to robią.
WADY:
-
Jeśli dziecko chodzi do przedszkola, to warto je tam posyłać, nawet jeśli będziesz na macierzyńskim, ale musisz liczyć się z tym, że będzie przynosiło choroby do domu.
-
Po urodzeniu drugiego dziecka będziesz przytłoczona kolejnymi obowiązkami: oprócz wyczerpującej opieki nad noworodkiem, a potem niemowlakiem, będziesz musiała w międzyczasie zajmować się starszym dzieckiem, zatem Twoje chwile spokoju skurczą się niepomiernie.
-
Twoje starsze dziecko może czuć się trochę odrzucone i reagować w taki sposób, w jaki się nie będziesz spodziewać – np. agresją w stosunku do młodszego rodzeństwa (tak było w moim przypadku), regresją.
-
Będą kłótnie – o zabawkę, o mamę, o to, kto pierwszy; będą płacze i krzyki – warto ustalać regułę: najpierw jedno, potem drugie dziecko itp.