7 kroków do spokojnej kąpieli dziecka

wpis w: Porady | 0

Denerwowałaś się kiedyś, że dziecko nie chce się kąpać? A jak już wejdzie do wanny, to zaczyna się histeria z myciem głowy? Jeśli tak, to przeczytaj ten mini poradnik, który pomoże ci spokojnie zaplanować przyjemną dla dziecka kąpiel.

spokojna kąpiel dziecka

PRZYGOTOWANIA

1. Przygotuj ręcznik, piżamkę, zabawki do kąpieli i kosmetyki, bądź również gotowa, jeśli będziesz musiała zaproponować specjalną atrakcję (przykładów szukaj w dalszej części poradnika).
2. Ustal porę kąpieli i mniej więcej się jej trzymaj – obserwuj, czy dziecko właśnie skończyło się bawić jakąś zabawką, ale nie podjęło jeszcze innej aktywności; czy bajka się skończyła – wtedy zaproponuj kąpiel.
3. Zaangażuj dziecko w przygotowanie wody: niech naleje płyn do kąpieli – to często prosta droga do tego, by dziecko nie protestowało przed wejściem do wanny – w końcu samo przygotowało sobie kąpiel.
spokojna kąpiel dziecka

KĄPIEL

4. Zaproponuj zabawki, a jeśli dziecko ma do nich swobodny dostęp, niech samo wybierze, czym chce się bawić. Jeśli znudziły mu się te same zabawki, możesz zaproponować nowości:
  • niech dziecko przed kąpielą weźmie zabawkę, która nie służy do kąpieli, ale która przekona go, by z chęcią wykorzystał ją w wodzie (ja korzystam z figurek zwierzątek z gumy lub plastiku – bez żadnych otworów i miejsc, gdzie woda mogłaby się przedostać; również małe maskotki – wielkości maksymalnie mojej ręki – które są bez mechanizmów);
  • przygotuj różne pojemniki – plastikowe kubeczki, miseczki, łyżeczki (świetne są łyżeczki dodawane do mleka modyfikowanego) – nowa okazja w przelewanie wody wzbogaci zabawę;
  • skorzystaj z konewek do kwiatów: czasami są dodawane do zabawek do piaskownicy – idealnie się nadają do wanny, gdyż dzieci uwielbiają się polewać, albo udawać, że podlewają kwiatki;
  • kredki do malowania w wannie – pod warunkiem, że nie będziesz się denerwować, jeśli dziecko pomaluje coś więcej niż wannę! Po zabawie wyczyszczenie z powierzchni wanny jest banalnie proste, z kafelków też, gorzej, jeśli dziecko pomaluje fugi – tu dopiero po czasie uda się wywabić kolor. Ja nie jestem perfekcyjną panią domu, toteż nie przeszkadzają mi kolorowe fugi. Jeśli Tobie przeszkodzą – zastanów się, zanim będzie za późno;

spokojna kąpiel
spokojna kąpiel

  • własne farby do malowania w wodzie – przepis na nie jest prosty: trochę pianki do golenia wycisnąć do kubeczka i dodać troszeczkę barwnika spożywczego (wystarczy tyle barwnika, ile się mieści na końcówce ostrego noża), następnie wymieszać z pianką – barwnik pięknie zmieni kolor pianki. Uwaga! Nie dotykaj bezpośrednio barwników – one są bardzo skoncentrowane i mocno kolorują. Oczywiście, po dłuższym wymoczeniu, barwa schodzi. Tak przygotowane farbki można dać dziecku do zabawy w wannie – i tu uwaga jak powyżej – nie pozwól na malowanie fug, chyba, że Ci to nie przeszkadza. Zabawa jest przednia – dzieci mogą pomalować całe ciało, wannę, woda jest kolorowa. Po zakończeniu zabawy i zmianie wody można umyć dzieci bez problemu – po farbie ani śladu;

spokojna kąpiel

  • przynieś słomkę i kubeczek – dzieci, które potrafią dmuchać, świetnie się bawią, robiąc bańki w kubeczku, w którym jest woda z płynem z wanny. Sprawdź jednak wcześniej kubeczkiem z wodą pitną, czy dziecko umie już dmuchać, by przypadkiem nie wypiło wody z kąpieli.
5. Umyj dziecku głowę w prosty sposób bez histerii: naucz je, że ma patrzeć wysoko na lampę i podczas polewania wody liczymy do pięciu, aby dziecko wiedziało, że za chwilę się to skończy. Przygotuj mały ręczniczek, którym wytrzesz wodę, jeśli troszkę spłynie na twarz; jeśli dziecko chce, niech samo trzyma sobie ręczniczek. Zaproponuj, że dostanie trochę szamponu, by samemu umyć głowę – własna aktywność sprawi, że nie powie „nie”, pozwól również, aby sam umył mydłem np. brzuszek lub nogę. I potem, nie przeszkadzając mu, umyj włosy i wszystkie części ciała, w międzyczasie bawiąc się z nim, jeśli marudzi.
6. Spłucz głowę podczas zabawy, w podobny sposób jak wyżej, a na koniec zabawy całe ciało. Pozwól dziecku pomóc przy opłukiwaniu zabawek.
7. Wytrzyj ręcznikiem, bawiąc się przy okazji, np. gdzie jest brzuszek – wycieramy brzuszek; śpiewaj piosenkę podczas wycierania, np. nazywając części ciała; pytaj się: gdzie jest pralka? gdzie są drzwi? – odwracasz tym samym uwagę od nielubianej czynności. Przy ubieraniu stosuję również tę zasadę – ubieranie piżamki: gdzie jest głowa? gdzie jest rączka? gdzie jest stópka?
Wykorzystaj te wszystkie kroki i spraw, by dziecko polubiło kąpiel.
OSTRZEŻENIE: dzieci mogą zacząć uwielbiać kąpiele i siedzieć w wannie nawet godzinę – pamiętaj o tym, planując godzinę rozpoczęcia i sprawdzaj co jakiś czas wodę w wannie, a gdy zrobi się chłodna, dolewaj ciepłą wodę.

A jakie ty masz sposoby na spokojną kąpiel?

 

Spodobał ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter! Nie przegapisz żadnego wpisu i czekają na ciebie niespodzianki!
[yikes-mailchimp form=”1″]