3 powody, dla których warto mieć dziecko

wpis w: Artykuły | 0

Zastanawiałaś się, czemu właściwie chcesz lub chciałaś mieć dzieci? Czy warto je mieć? Jeśli jest to dla ciebie naturalne, że w pewnym wieku, kiedy spotkasz odpowiedniego partnera, po prostu pojawia się nowe życie, to znaczy, że dojrzałaś i potrafisz teraz wziąć całkowitą odpowiedzialność za drugiego człowieka. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy warto mieć dzieci, przeczytaj ten post – mam nadzieję, że pomoże ci podjąć decyzję.

warto mieć dziecko
1. Zrodzenie potomstwa to instynktowna potrzeba, drzemiąca w prawie każdym osobniku wszystkich gatunków. Celowo zdanie to jest całkowicie pozbawione człowieczeństwa, bo tym chęć posiadania dziecka jest właśnie – potrzebą przedłużenia gatunku, która jest w nas głęboko zakodowana i wszystkie działania są temu podporządkowane. Kwestia biologiczna jest tak naprawdę nadrzędna, wszystko inne to tylko dodatkowe działania i nasze przemyślenia kulturowe. Z tej zwierzęcej wręcz potrzeby wynika jednak najważniejsza konsekwencja, kiedy to dziecko zrodzimy – fizycznie jesteśmy spełnieni, nasz instynkt zrealizował najważniejszy cel istnienia i żyjemy biologicznie w poczuciu spokoju. Oczywiście, samo zrodzenie nie jest końcem działania naszych sił instynktownych, ale one są potem podporządkowane ochronie nowego życia. Czyli pierwszym powodem jest zaspokojenie podstawowej potrzeby i płynąca z tego korzyść psychiczna.

warto mieć dziecko

2. Powód drugi – już nigdy nie będziesz się nudziła! Przez przysłowiowe osiemnaście lat życia twojego dziecka nie będzie dnia, gdy stwierdzisz, że nie masz co robić! To tak przekornie oczywiście, bo nie będziesz się nudziła i w pozytywnym, i w negatywnym sensie. Mianowicie: opieka nad dzieckiem od pierwszych dni wypełnia właściwie cały twój czas – nie znudzisz się, bo nie masz kiedy! Nuda zostaje przepędzona! Z biegiem miesięcy zmienia się proporcja i więcej czasu poświęcisz na ciekawe zabawy i aktywne spędzanie czasu ze swoim maluszkiem, dlatego i później nuda cię ominie. Kilkulatek również potrafi zająć ciekawie czas, a starsze dziecko potrzebuje twojej obecności w wielu ważnych dla niego sprawach.

warto mieć dziecko

3. Trzeci powód, najbardziej refleksyjny. Zastanawiałaś się kiedyś, jak to było, kiedy byłaś mała? Jak się zachowywałaś? Co mówiłaś? Jak uczyłaś się tych wszystkich podstawowych czynności? Jeśli tak, to przebywanie i opieka nad dzieckiem będzie dla ciebie niesamowitym czasem, w którym zobaczysz to wszystko, czego nie pamiętasz już, bo byłaś zbyt mała, by to zapamiętać. Patrzenie na rozwój drugiego człowieka jest bardzo ubogacające, rozwija nas samych i sprawia, że w tym ciągłym braku czasu nachodzą nas refleksje o życiu, rozwoju, drugim człowieku. To najlepsza pora na to, aby poznać życie od początku jego powstania. Ważne tylko, by być uważnym.

A czy ty masz jakieś inne powody, które skłoniły cię do posiadania dzieci? Warto według ciebie mieć dziecko?

 

Spodobał ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter! Nie przegapisz żadnego wpisu i czekają cię niespodzianki!
[yikes-mailchimp form=”1″]